ANDROIDHuaweiSpravodajstvo

Je HarmonyOS kópiou Androidu?! Huawei sa vyjadril k tejto téme!

Tak či onak, HarmonyOS ukazuje ako môže vyzerať bohatšia komunikácia medzi rôznymi kategóriami zariadení.

Spoločnosť Huawei len niekoľko dní dozadu predstavila nový operačný systém HarmonyOS pre smartfóny, ktorý by mal byť plynúcim časom distribuovaný najprv naprieč domácou Čínou a neskôr aj na globálnom trhu. Systém ako taký bezpochyby zaujal nielen odbornú, ale aj laickú verejnosť. Dôvodom je rada funkcií, ktorá ukazuje, ako bohatá môže byť komunikácia naprieč rôznymi kategóriami zariadení.

V minulosti známy redaktor portálu Arstechnica tvrdil, ale aj vývojári fóra xda-developers.com, že pripravovaný operačný systém HarmonyOS, je z veľkej časti kópiou Androidu 10. Svoje tvrdenia podporil viacerými faktami. Napríklad, software na detekciu operačného systému HarmonyOS vyhodnotil ako Android 10. Samozrejme, to nie je všetko. Rovnako poukazovali aj na takmer identické hlášky systému, podobnosti v rozhraní a v ovládacích prvkov, ďalej poukazovali aj na to, že nástroj ADB je rovnako kompatibilný s operačným systémom od spoločnosti Huawei, čo by nemal byť a podobne.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Po hodinách, keď som sa motal okolo HarmonyOS, nemohol som v porovnaní s Androidom poukázať na jedinú podstatnú zmenu. Okrem niekoľkých premenovaných položiek to nie je nič iné…“ povedal Ron Amadeo, redaktor portálu Arstechnica.

Samozrejme, Huawei tieto slova negoval a hovoril, že tomu tak nie je. Tak či onak, podobnosť s Androidom je viditeľnou a len málokto ju tam nevidí hoci HarmonyOS ponúka funkcie, ktoré dnes v Androide nenájdeme.

HarmonyOS nie je Android, hovorí Huawei

Najnovšie portál Theverge priniesol správy, v rámci ktorých spoločnosť hovorí o hlavnom rozdiely, ktorý jasne hovorí, že HarmonyOS nie je Androidom, ale novým operačným systémom.

„HarmonyOS 2 je komerčná verzia vyvinutá spoločnosťou Huawei na základe projektu open source OpenHarmony 2.0 pre inteligentné zariadenia používané v rôznych scenároch. Android je vyvíjaný na základe open source projektu AOSP. HarmonyOS podporuje viac jadier. Umožňuje zariadeniam vybrať si jadro, ktoré potrebuje. Napríklad s jadrom LiteOS môže ísť hardvér s iba kilobajtmi alebo megabajtmi pamäte RAM, zatiaľ čo zariadenia s väčšou pamäťou RAM môžu implementovať jadro systému Linux.“

Ako môžete čítať vyššie, tak reakcia spoločnosti nie je tak priamočiarou a stratiť sa v nej môže aj skúsenejší používateľ. Ako sme vyššie však napísali, HarmonyOS má mnoho podobností s Androidom. Na druhej strane, disponuje funkciami, ktoré sú z kategórie doposiaľ neznámych, ktoré majú ambíciu meniť to, ako interagujeme zo zariadeniami. Rovnako treba dodať, že princíp nového OS je založený na tom, že vývojárovi stačí napísať jeden kód, a software sa následne prispôsobí typu zariadenia. Samozrejme, z vonkajšieho pohľadu to znie jednoducho, ale až prax ukáže, či je tomu skutočne tak. Dôležitým faktom však je komunikácie naprieč rôznymi kategóriami zariadení, ktorá sa dnes javí bohatšou. Huawei rovnako počas predstavenia nového OS povedal, že HarmonyOS môže byť implementovaný viac menej do ľubovoľného zariadenia s 128Kb RAM a viac, čo aktuálne žiaden iný OS tohto druhu neponúka, hovorí spoločnosť. Z tohto pohľadu teda bezpochyby ide o OS, ktorý je novým a unikátnym.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close