HuaweiSpravodajstvo

USA malo uvaliť na Huawei ďalšie sankcie. Stalo sa tak krátko potom, ako spoločnosť predstavila HarmonyOS

Po výmene Donalda Trumpa to vyzeralo, že Huaweiu sa bude ľahšie dýchať, nie je tomu tak.

Spoločnosť Huawei sa so sankciami zo strany amerických úradov trápi približne od mája 2019, kedy sa spoločnosť dostala do hľadáčika dnes už bývalého prezidenta USA, Donalda Trumpa. Spočiatku sankcie vyzerali neškodne, ale plynúcim časom a ich sprísňovaním, čínskemu gigantovi, Donald Trump zavaril, hoci to na finančných výsledkoch spoločnosti moc nevidno.

Po voľbách a výmene prezidenta v USA sa očakávalo, že Huawei si bude môcť vydýchnuť a dôjde k uvoľnenú sankcií, nestalo sa tak. Sankcie vo veľkej miere aj naďalej pretrvávajú pričom to vyzerá tak, že sa budú najnovšie aj sprísňovať.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V súčasnosti Huawei nemôže nakupovať produkty a služby vyvíjané americkými technológiami bez licencií zo strany amerických úradov. To je aj jeden z dôvodov, prečo Huawei akceleroval vývoj operačného systému HarmonyOS, ktorý bol len niekoľko dní dozadu oficiálne predstavený pre smartfóny. Rovnako sankcie sú aj jedným z dôvodov, prečo sa čínsky gigant pomaly, ale isto uberá smerom k softwaru namiesto hardwaru. Jedným z hlavných dôvodov tejto zmeny je nedostatok komponentov, najmä 5G procesorov.

Sankcie vo všeobecnosti zapríčinili, že Huawei musel predať nielen dcérsku značku Honor, ale rovnako vypadol z rebríčku 5. najpredávanejších výrobcov smartfónov, hoci svojho času úspešne útočil na prvú priečku.

Nové kolo sankcií je na ceste. Huawei bude mať čo robiť

Najnovšie zahraničný spravodajský portál Reuters.com prišiel s informáciami, kde tvrdí, že desiatky čínskych firiem vrátane spoločnosti Huawei, budú mať do budúcnosti čo robiť, aby sa udržali na trhu. Dôvodom je, že bidenova administratíva pritvrdzuje.

Portál konkrétne hovorí, že Joe Biden podpísal dekrét, ktorý zakazuje americkým subjektom investovať do zhruba 59 čínskych spoločností vrátane spoločnosti Huawei Technologies Ltd, ktoré sú (údajne) prepojené na čínsku orgány. Cieľom tohto kroku má byť zablokovanie podpory čínsko-vojensko-priemyselného komplexu, ako aj vojenských, spravodajských, či bezpečnostných výskumov a vývojových programov. Vyhláška nadobudne účinnosť 2. augusta 2021, do kedy sa musia americké spoločnosti zbaviť cenných papierov spoločností zo zoznamu, píše portál.

V súvislosti s touto témou treba pripomenúť, že len nedávno sa podarilo ďalšiemu čínskemu gigantovi, spoločnosti Xiaomi, utiecť z lopaty hrobára. Spoločnosť totiž bola rovnako na sankčnom zozname, avšak podarilo sa jej vymámiť zo zoznamu.

Tak či onak, je zvláštne že sankcie prichádzajú krátko potom, ako Huawei predstavil alternatívny operačný systém HarmonyOS k Androidu, či iOS. Na druhej strane treba povedať, že aktuálne neexistuje žiadna priama súvislosť medzi týmito udalosťami.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close