SpravodajstvoVeda a výskum

Je Einsteinova teória relativity v ohrození? Mapa temnej hmoty ukázala vedcom isté nezrovnalosti

Vedcom sa podarilo analýzou stoviek miliónov galaxií vytvoriť najväčšiu mapu temnej hmoty.

Predpokladá sa, že temná hmota tvorí až 80% všetkej hmoty vo vesmíre. Vedcom sa podarilo vytvoriť doteraz najväčšiu mapu tejto záhadnej hmoty, ktorá by mohla vyvrátiť Einsteinovu teóriu relativity, píše portál Independent.

Temná hmota je neviditeľná a momentálne neexistuje spôsob, ako by ju mohli vedci pozorovať. O jej existencii však vedia kvôli gravitačnej sile, ktorá ovplyvňuje všetky objekty vo vesmíre. Gravitačná sila ohýba priestor okolo seba, ktorý vytvára efekt, nazývaný gravitačná šošovka. Ide o svetlo, ktoré je vplyvom gravitácie objektu ohnuté a vedcom môže slúžiť ako šošovka, ktorá im umožňuje pozorovať vzdialené galaxie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ak vedci pozorujú svetlo, ktorého dráha bola ohnutá, vo väčšine prípadov sa musí v popredí nachádzať objekt, ktorého gravitácia dráhu ovplyvnila. Túto vlastnosť využili vedci z University College of London, ktorí boli časťou medzinárodného výskumu temnej hmoty, Dark Energy Survey. Tím použil umelú inteligenciu, ktorá analyzovala zábery 100-miliónov galaxií. Umelá inteligencia študovala ich tvar a hľadala stopy deformácie.

Mapa temnej hmoty

Analýza ukázala, že hmota je distribuovaná naprieč vesmírom spôsobom, ktorý sa drží štandardného kozmologického modelu, najpresnejšieho modelu nášho vesmíru. Objavili sa však aj náznaky toho, že vesmír môže byť o niekoľko percent „hladší“ než teórie predpovedali. K tomuto tvrdeniu dospeli vedci analýzou svetla, ktoré ostalo ešte po veľkom tresku.

„Ak sa táto nezrovnalosť potvrdí, je možné, že sa Einstein mýlil. V žiadnom prípade však nejde o zlú správu a ani to neznamená, že sú zákony fyziky pokazené,“ vyjadril sa dr. Niall Jeffrey, spoluautor štúdie.

Mapa temnej hmoty
Zdroj: Dark Energy Survey collaboration

Jeffrey dodáva, že väčšinu vesmíru tvorí temná hmota a je preňho úžasné objaviť skryté štruktúry, ktoré sa objavujú naprieč veľkou časťou nočnej oblohy. Mapu temnej hmoty sa vedcom podarilo získať analýzou pokrivených tvarou obrovského množstva galaxií. Výskum odhalil temnú hmotu, ktorej tvar pripomína sieť s hustými zhlukmi temnej hmoty, ktoré sú delené priepasťami. Tím vedcov podotýka, že distribúcia temnej hmoty naprieč vesmírom je podobná, ako distribúcia bežnej hmoty.

Aj napriek fascinujúcemu objavu ostáva temná hmota a temná energia záhadou. Vedci vedia že existujú kvôli tomu, ako vplývajú na vesmír okolo nás. Predpokladá sa, že temná hmota by mohla držať galaxie pokope, alebo spôsobovať to, že galaxie rotujú rýchlejšie, než by mali. Štúdium temnej hmoty by mohlo vedcom poskytnúť veľa nových informácií o vesmíre okolo nás, ako vznikal a ako sa postupom času vyvíjal. Zároveň vedci získali lepšiu predstavu o tom, ako je temná hmota vo vesmíre distribuovaná. Tomuto prieskumu sa podarilo zmapovať približne štvrťku nočnej oblohy na južnej pologuli.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close