ISS musela urobiť uhýbací manéver, aby sa vyhla odpadu z nefunkčného satelitu

NASA oznámila, že ISS musela spraviť vyhýbací manéver, aby predišla riziku zrážky s úlomkami obranného meteorologického satelitu, ktorý sa rozpadol v roku 2015.

Explozia ISS_vesmirna stanica
Zdroj: NASA z Unsplash

Medzinárodná vesmírna stanice (ISS), na ktorej chode sa podieľa 5 vesmírnych agentúr (NASA, ESE, Roskosmos, JAXA a CSA) z krajín z 15 krajín, musela v týchto dňoch urobiť manéver, aby sa zvýšila obežná dráha stanice, oznámila NASA na svojom webe.

Stanicu ohrozoval rozpadnutý satelit

Tento manéver nebol ale len tak. Dôvodom bol odpad z nefunkčného obranného meteorologického satelitu, ktorý prestal fungovať v roku 2015. Pre tých, ktorí nevedia, tak ide o špeciálny typ satelitu, ktorý slúži na meteorologické účely, no jeho hlavnou úlohou je podpora vojenských operácií a bezpečnostných záujmov krajiny, ktorá ho prevádzkuje.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Ako informuje NASA, tak samotný manéver nebol len tak náhlym, ale bol dopredu plánovaný a trval 5 minút a 31 sekúnd. NASA ho vykonala prostredníctvom pripojenej lode Progress 89, ktoré aktivovala v utorok o 21:09.

„Vopred určený manéver na vyhýbanie sa troskám (PDAM) sa uskutočnila v koordinácii s NASA, Roskosmosom a ďalšími partnermi vesmírnej stanice.“, približuje NASA.

Ak by nedošlo k tomuto manévru, tak by sa ISS dostala do tesnej blízkosti úlomkov, ktoré by potenciálne mohli predstavovať hrozbu. Ako ďalej informuje NASA, tak samotný manéver, našťastie, nemal žiaden vplyv na prevádzku a rovnako ani neohrozí ďalšie štarty rakiet, ktoré to majú naplánované na ISS.

Takéto manévre nie sú nezvyčajné. Časom budú pribúdať ďalšie

Treba podotknúť, že takéto manévre nie sú pre NASA a partnerov novinkou. Len v minulom roku ich NASA urobila 39-krát, kedy sa vyhýbala rôznemu vesmírnemu odpadu. S veľkou pravdepodobnosťou takýchto manévrov ale bude do budúcnosti pribúdať. Dôvodom je, že neustále pribúdajú ďalšie. Aktuálne na obežnej dráhe Zeme nájdeme okolo 7 300 aktívnych satelitov. Prirodzene, s pribúdajúcimi satelitmi, sa množí aj odpad. V súčasnosti beží viacero projektov, ktorých cieľom je odstrániť tento odpad z obežnej dráhy Zeme a zhodiť ho kontrolovane do jej atmosféry, aby tam zhorel. Len pre zaujímavosť k na orbite Zeme sa ešte v roku 2022 nachádzalo  približne 130-miliónov objektov menších ako 1 cm a 34-tisíc objektov, ktoré sú väčšie ako 10 cm.

Problémom je, že aj malé úlomky môžu spôsobiť nepredstaviteľnú katastrofu vzhľadom na to, že sa pohybujú rýchlosťou niekoľko tisíc km/h.

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre