SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Môže nás trafiť kus vesmírneho odpadu? Takáto je šanca, že sa to za najbližších 10 rokov stane!

Na obežnej dráhe sa nachádza čoraz viac úlomkov alebo odhodených častí rakiet, čo sa stáva vážnym problémom.

Vesmírny odpad sa stáva čoraz výraznejším problémom. Drobných objektov na obežnej dráhe pribúda, či už dôsledkom štartu vesmírnych misií alebo nezodpovednými testami protisatelitných rakiet.

Vesmírny odpad, nech už je jeho zdroj akýkoľvek, môže po čase naraziť na atmosféru a ak je kus dostatočne veľký, toto ohnivé divadlo prežije a vo vysokej rýchlosti napáli do povrchu planéty. Stalo sa tak v máji 2020, kedy sa 18 tonová časť rakety Long March 5B zrútila na Zem a niekoľko jej častí zasiahlo dve dediny na pobreží Slonoviny.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako píše štúdia, publikovaná v Nature, zatiaľ neexistuje jednotná dohoda o tom, ako by sa malo s vesmírnym odpadom nakladať. Hoci incident s čínskou raketou Long March vyvolal kritiku zo strany Spojených štátov, aj táto krajina urobila v minulosti nie úplne bezpečné rozhodnutia. Lenže aká je šanca, že by kus vesmírneho odpadu mohol niekoho zasiahnuť a usmrtiť? Malá, hovorí štúdia, no to neznamená, že nejde o mimoriadne podstatnú otázku.

Zatiaľ sa nestalo, že by objekt z vesmíru usmrtil človeka, no s narastajúcim množstvom vesmírneho odpadu sa aj toto riziko zvyšuje. Možno si to neuvedomujeme, ale na Zem neustále dopadajú nejaké úlomky. Či už ide o asteroidy alebo kométy, za rok na povrch Zeme dosadne približne 40-tisíc metrických ton prachu.

Môže nás trafiť kus vesmírneho odpadu?

Zatiaľ čo tieto drobné čiastočky pre nás nepredstavujú problém, mohli by ohroziť misie vo vesmíre, nedávno sa tak stalo Vesmírnemu teleskopu Jamesa Webba. Štúdia sa však zameriava primárne na umelé objekty vytvorené ľuďmi. Ako píšu jej autori, v roku 2020 až 60% štartov vyústilo v časť rakety, ktorá ostala opustená na obežnej dráhe Zeme. Telo rakety môže vo vesmíre ostať niekoľko dní alebo niekoľko rokov. Je ťažké túto situáciu do budúcna predpovedať. Zatiaľ čo sa telo rakety na orbite nachádza, predstavuje riziko pre funkčné satelity. Hrozí aj riziko explózie, čo vytvorí niekedy až tisíce drobných úlomkov.

Ak však telo rakety padne na Zem, prechod atmosférou dokáže prežiť. Ak sa cez atmosféru dostane výrazná časť, môže predstavovať smrteľné riziko pre letcov, námorníkov, ale aj obyčajných ľudí žijúcich na súši. Autori štúdie vo svojej práci zistili, že najbližšie desaťročie je riziko naozaj vyššie, no hlavne pre južnejšie regióny. Pozostatky rakiet majú trojnásobne vyššiu šancu dopadnúť v Indonézii, Bangladéši, Nigérii, či krajinám v rovnakých zemepisných šírkach, než napríklad v New Yorku alebo Moskve.

Štúdia však hovorí, že za najbližších 10 rokov existuje 10% šanca, že padajúce trosky spôsobia jedno alebo viac úmrtí. Vedci vo svojej štúdii pracovali s predpokladom, že každý odpad počas pádu vytvorí oblasť trosiek 10 štvorcových metrov. Dá sa tomu ale zabrániť starostlivejším plánovaním misií, kontrolou paliva, ktoré v časti rakety ostane alebo raketami s opakovaným použitím.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close