Technológie

Nová technológia by mohla prezradiť viaceré choroby vrátane inteligencie dieťaťa ešte pred narodením

Technológie každým dňom napredujú enormnou rýchlosťou a čo nemohlo byť dlhšie realitou sa pomaly, ale isto ňou stáva. Najnovšie s kontroverznou technológiou prichádza spoločnosť Genomic Prediction.

Po mnoho rokov bolo možné vykonať jednoduchšie genetické testy na embryách ako súčasť IVF (In vitro fertilizácia je technológia asistovanej reprodukcie (ART), ktorá sa bežne označuje ako IVF –  to je prípad, keď sa vajíčko a spermie skombinujú v laboratóriu a potom sa implantujú do maternice ). Napríklad rodičia, ktorým hrozí riziko vzniku dieťaťa s cystickou fibrózou, majú možnosť podstúpiť IVF a vybrať embryo, ktoré nenesie gén za daným ochorením.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Kontroverznou technológia predikcie

Spoločnosť Genomic Prediction prichádza s novou technológiou skríningu, ktorá môže hľadať znaky, že embryo môže mať určité genetické ochorenia alebo že dieťa môže mať nízke IQ.

Hoci tu vzniká morálna otázka či nebudú rodičia alebo spoločnosti selektívne v budúcnosti vyberať tie „viac“ inteligentné deti pred tými menej inteligentnými tak cieľom tohto projektu je úplne niečo iné.

Inteligencia je len jedna vlastnosť, ktorú firma dokáže poskytnúť polygénne rizikové skóre. Medzi ďalšie ponuky patria srdcové choroby, rakovina prsníka, diabetes typu 1 a typu 2, zápalové ochorenie čriev a ďalšie.

Technológia vyvinutá spoločnosťou Genomic Prediction by mala slúžiť na identifikovanie rizikových faktorov, na základe ktorých by rodičia mohli počas tehotenstva robiť informované rozhodnutia.

Z etických dôvodov Genomic Prediction nepomôže rodičom vybrať embryá s vysokým IQ týmto spôsobom. Je však pravdepodobné, že v budúcnosti to urobia iné firmy.

„Ak sa to nestane v USA, stane sa to v inej krajine,“ hovorí Kevin Mitchell z Trinity College Dublin v Írsku.

Zdroj: newscientist.com, úvo

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close