BezpečnosťSpravodajstvoTECHNOLÓGIE

Intel objavil bezpečnostné chyby v BIOSe procesorov. Ohrozená je drvivá väčšina zariadení

Zneužitie odhalených chýb vo firmvéri vybraných moderných procesorov od Intelu môže spôsobiť viacero závažných problémov.

Majitelia zariadení s modernými procesormi od spoločnosti Intel by určite mali zbystriť pozornosť. Najväčší výrobca procesorov na svete, spoločnosť Intel, totižto informuje o objavení závažných bezpečnostných chýb vo firmvéri vybraných modelov. Celkovo bolo objavených až 16 závažných zraniteľností v BIOSe daných procesorov. V prípade zneužitia môžu tieto chyby umožniť viaceré formy útokov, ktoré môžu následne ohroziť bezpečnosť zariadení, upozorňuje portál TechRadar.com.

Až 10 chýb je považovaných za závažné

Z kritických firmvérových zraniteľností spoločnosť Intel označila až 10 za zraniteľnosti s „vysokou závažnosťou“. Tri zraniteľnosti sú kategorizované ako „stredne závažné“, pričom iba jedna zraniteľnosť spadá do kategórie s „nízkou závažnosťou“. Jednotlivé chyby v BIOSe vybraných procesorov výrobca špecifikoval aj o čosi bližšie. Nájdeme medzi nimi problémy so zápisom dát mimo pamäte, zlý control flow management, pretečenie vyrovnávajúcej pamäte, problémy so smerníkmi a ďalšie úzko špecifické nedostatky.

Odoberajte Vosveteit.sk aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ktorých procesorov sa zraniteľnosti týkajú?

Pomerne znepokojivou informáciou je, že problémy so zlým firmvérom zasiahli takmer drvivú väčšinu moderných procesorov od spoločnosti Intel. Problémy sa týkajú totižto modelov od 6. po 11. generáciu procesorov Intel Core ako aj procesorov Xeon zo sérií W, E a D.

Zneužitie chýb nie je také jednoduché

Spoločnosť Intel má pre používateľov zariadení s týmito procesormi aj čiastočne dobré správy. Zneužitie jednotlivých zraniteľností totižto nie je také jednoduché. Ich zneužitie je totižto možné iba v prípade fyzického prístupu ku zariadeniu. Ak svoje zariadenie nezverujete do rúk cudzích osôb, nemusíte sa obávať prípadného bezpečnostného rizika týchto zraniteľností.

Aktualizácie prídu, no zatiaľ nevedno kedy

Stále je však na mieste otázka, či spoločnosť Intel poskytne adekvátnu aktualizáciu firmvéru pre vybrané procesory. Podľa spoločnosti Intel by sa o aktualizáciu firmvéru mali postarať výrobcovia systémov, pochopiteľne potom, čo im spoločnosť Intel sprístupní firmvérové aktualizácie. Výrobca procesorov však zatiaľ neuviedol, či sú firmvérové aktualizácie dostupné alebo nie. Podľa všetkého by malo ku aktualizovaniu firmvéru vybraných procesorov dôjsť v najbližšej dobe, no spoločnosť Intel zatiaľ nezverejnila žiadny konkrétny plány, kedy aktualizácie sprístupní.

Pridajte si Vosveteit.sk do svojho informačného kanála Google News.
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close