Ikonická Nokia opäť padá nadol. Tentokrát však s Androidom. Čaká ju rovnaký osud ako Windows smartfóny?

Predaje smartfónov Nokie nevyzerajú ružovo

Nokia
Zdroj: Nokia, Vosveteit.sk (koláž)

Spočiatku odmietavý postoj voči Androidu a pretláčanie svojho vlastného operačného systému v podobe Symbian a neskoršie spojenie sa s Microsoft, priviedlo mobilnú divíziu spoločnosti Nokia na samé dno. Nokia aktívne podporovala Symbian do roku 2010, neskôr vyskúšala operačný systémom MeeGo v nadčasovom smartfóne Nokia 9 a neskôr to spoločnosť už „ťahala“ len s Microsoftom. Nokia začala najprv používať operačný systém Windows Phone 7, v roku 2013 bola mobilná divízia kúpená Microsoftom, a v roku 2016 sa Microsoft rozhodol Nokiu predať spoločnosti HMD.

Veľký comeback

Spoločnosť neskôr predstavila ikonickú Nokiu 3310, ktorá bola skvelým marketingovým ťahom. Stalo sa tak v apríli roku 2017. V tom čase každé médium, a to bez ohľadu na veľkosť, písalo o danom mobilnom telefóne. Nokia 3310 sa stala dokonca aj najlepšie predávaným „hlúpym“ telefónom v Európe. Nokia okrem iného medzičasom predstavila viacero podarených zariadení poháňaných Androidom, kde vsadila na skvelú povesť kamier Zeiss, napríklad Nokiu 8. Spoločnosti HMD sa podarilo spraviť celkom raketový štart a predaje smartfónov sa počítali na milióny. Vo svojej podstate predstavovali vcelku široké portfólio zariadení pre každú cenovú skupinu. Najlepšie na tom je, že softwarová podpora zo strany Nokia je na excelentnej úrovni. Dokonca mnoho starších zariadení dostane Android 10 vrátane tých menej výkonných.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Zdroj: vlastný

Návrat do reality

Zatiaľ čo Nokia koncom roka 2017 s predajmi telefónov vystrelila na niekoľkomiliónové predaje, ktoré si aj rok udržala, tak v roku 2019 začala mierne padať s výnimkou 2. kvartálu 2019. Portál Nokiamob.net priniesol najnovšie štatistiky, ktoré ukazujú, že predaje smartfónov Nokie opäť klesajú. Hoci sa na horších číslach podpísala aj súčasná pandémia, tak aj napriek tomu je vidno, že prepad predajov začal už oveľa skôr, a to od 2. kvartálu minulého roka. Nokia za uplynulý kvartál predala len 1,7 miliónov smartfónov.

Nokia_predaje smartfonov za 1. kvartal 2020
Zdroj: nokiamob.net

V súčasnosti je Nokia 13. najväčším predajcom smartfónov na svete s trhovým podielom 1%. Prepad smartfónov v porovnaní s rovnakým sledovaným obdobím je až o -44%. Pri pohľade na dáta konkurencie, predaj smartfónov je výraznejší ako v prípade hlavných hráčov na trhu, ktorých pokles predajov sa pohybuje od ~5% do ~15% s výnimkou Xiaomi a Realme.

Counterpoint research_pocet predanych smartfonov 1 kvartal 2020
Zdroj: counterpointresearch.com

Podobne to vyzerá aj v prípade hlúpych telefónoch, kde spoločnosť v čase kúpy mobilnej divízie od Microsoftu celkovo predala 13,5 milióna telefónov. Za uplynulý kvartál predala už len 8,6 milióna. Podrobné štatistiky, kvartál po kvartáli, si môžete pozrieť nižšie.

Zdroj: nokiamob.net
Zdroj: nokiamob.net

 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre