Huawei sa vráti naspäť na výslnie, myslí si to predseda Huawei Technologies. Je to však ešte možné?

Sankcie USA voči Huawei zdecimovali spoločnosť natoľko, že sa pomaly, ale isto vytráca z trhu so smartfónmi. Predseda spoločnosti však aj naďalej verí, že sa vrátia na výslnie.

Huawei_smartfon
Zdroj: Huawei, Vosveteit.sk

Spoločnosť Huawei dlho dominovala trhu so smartfónmi pričom posledné dva roky, to s ňou nevyzerá ružovo. Najmä tento aktuálny rok, je pre spoločnosť bolestivým. Štatistiky ukazujú, že niekdajší líder, ktorý ašpiroval na trhovú jednotku, dnes už nepatrí ani medzi 5 najväčších globálnych predajcov smartfónov.

Portál Gizmochina.com najnovšie upozorňuje na vyjadrenia predsedu spoločnosti Huawei Technologies, ktorý hovorí, že ich cieľom je návrat na pomyselný „Olymp“ výrobcov smartfónov. Je to však ešte možné?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Huawei sa stále musí pasovať so sankciami

Pre tých, ktorí nevedia, tak bývalý americký prezident, Donald Trump, zaviedol viacero sankcií voči čínskym spoločnostiam vrátane Huaweiu a jej dcérskych spoločností a to ešte v roku 2019. Plynúcim časom došlo však k sprísneniu sankcií a to až takým spôsobom, že Huawei aktuálne nemôže bez potrebných licencií udelených zo strany amerických úradov nakupovať produkty vyrábané americkými technológiami. Inými slovami, nemá prístup k dostatku súčiastok pre svoje zariadenia. 

Predseda spoločnosti, Guo Ping, uviedol:

„Každý vie, že mobilné čipy potrebujú pokročilú technológiu v malej veľkosti s nízkou spotrebou energie. Huawei vie tieto procesory navrhnúť, ale nikto nám nemôže pomôcť ich vyrobiť, uviazli sme.“

Ale aj napriek aktuálnym problémom, ktorým spoločnosť čelí, Guo verí v návrat spoločnosti na pomyselný vrchol výrobcov smartfónov.

„Huawei bude aj naďalej existovať v oblasti mobilných zariadení a aj naďalej budeme vyvíjať pokročilé čipy, aby sme boli pripravení na eventuálny návrat.“

Spoločnosti Huawei v prvej polovici tohto roka poklesol celkový príjem o -29% a nikomu nie je potrebné zvlášť vysvetľovať dôvody, prečo sa tak stalo. Za poklesom príjmu stojí najmä menší objem predaných mobilných zariadení. Rovnako treba dodať, že na trhu sa vo veľkej miere preskupujú sily hráčov. Xiaomi sa stalo lídrom, spoločnosť Realme sa stala najrýchlejšie rastúcim predajcom smartfónov na svete, a rovnako sa darí aj ďalším čínskym výrobcom smartfónov, najmä spoločnosti Oppo.

Je ešte možný návrat spoločnosti Huawei späť na výslnie?

Ako sa hovorí, „zíde z očí, zíde zmysle“. Otázkou je, podarí sa spoločnosti vyriešiť aktuálne problémy, ktorým musí čeliť? Návrat spoločnosti medzi trhových lídrov nebude jednoduchý, avšak nie je nereálnym. Huawei predsalen má renomé kvalitného výrobcu smartfónov, ktorý si získal popularitu najmä vďaka nadpriemerným fotoaparátom. Rovnako má dostatok skúsenosti s návrhom špičkových čipov, čo ale spoločnosti chýba, je ich výrobca. Ešte v júni sa objavili informácie, že spoločnosť pracuje na projekte „Tashan“. Ide o projekt, ktorého cieľom je výroba mobilných procesorov. Inými slovami, schováva sa za ním otvorenie vlastnej továrne. Zdroje, ktoré prišli s týmito správami rovnako hovorili, že nepôjde celkom o „novú továreň“, ktorú spoločnosť chce otvoriť. Huawei má mať totiž v pláne prispôsobiť pre tento účel existujúcu továreň, ktorá pôvodne slúžila na výrobu optických komunikačných čipov. Inými slovami, ak sú informácie pravdivými, Huawei by sa mohol na trh, hoci v obmedzenom režime, vrátiť ešte predtým, ako spoločnosť upadne do zabudnutia.

Otázkou teda zostáva, ako rýchlo sa spoločnosti podarí vyriešiť aktuálnu situáciu. Všetko ukáže až čas.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre