Transakcia roka je na spadnutie! Huawei údajne finalizuje predaj značky Honor. Pôjde o miliardy €

Značku Honor si majú medzi sebou rozdeliť najväčšia čínska IT skupina a miestna vláda v Šen-čene

honor 9x pro dizajn
Zdroj: Vosveteit (Tomáš Krajčoviech)

Megatransakcia, o ktorej sa špekulovalo už pred niekoľkými týždňami, sa zrejme už čoskoro stane realitou. Čínsky telekomunikačný gigant, Huawei, sa podľa najnovších zatiaľ neoficiálnych informácií agentúry Reuters rozhodol predať svoju dcérsku spoločnosť Honor za takmer 13 miliárd eur. Novými investormi má byť najväčšia IT skupina Digital China Group a miestna vláda v Šen-čene. Vylúčení však nie sú ani ďalší investori, ktorí by sa mohli podieľať na kúpe populárnej značky smartfónov, tabletov, ale aj ďalšej elektroniky.

Zásadné rozhodnutie len pár dní po amerických voľbách

Samotný predaj spoločnosti Honor bol údajne urýchlený aj výsledkami volieb amerického prezidenta, ktoré údajne naznačujú, že zo strany USA tak rýchlo nedôjde ku ráznej zmene vo vnímaní spoločnosti Huawei ako „amerického nepriateľa“. Konečné rozhodnutie, prečo sa tak spoločnosť Huawei naozaj rozhodla, však zatiaľ známe nie je.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Na kúpe sa podieľa niekoľko investorov

Digital China Group je už roky najväčším poskytovateľom IT služieb v domovskej Číne, pričom vo svojej histórii stála za naozaj veľkými hráčmi, napríklad ako spoločnosť Lenovo. Aj napriek tomu, že ide o naozaj obrovskú spoločnosť, kúpu značky Honor nechce nechávať iba na svojich pleciach. Podľa doterajších informácii by mala Digital China Group vlastniť 15% podieľ v spoločnosti Honor Terminal Co Ltd, ktorú „založila“ spoločnosť Huawei iba v tomto apríli. Premenovanie v obchodných registroch tak naznačuje, že nad transakciou sa rozmýšľalo už v niekoľko mesačnom predstihu.

Ďalšími investormi by mala byť už spomínaná miestna vláda v Šen-čene, ale aj ďalší investori podporovaní miestnou vládou, poprípade ďalší miestni investori. Každý z investorov by mal pritom získať podiel v spoločnosť Honor od 10 do 15%, takže medzi novými majiteľmi nenájdeme žiadneho hráča s väčším vplyvom.

Predaj úplne všetkého

Spoločnosť Honor Terminal Co Ltd má byť vyššie spomenutým investorom predaná tzv. „se vším všudy“, čiže so všetkými aktívami vrátane značiek, výskumu, vývoja, riadenia dodávateľského reťazca, či dokonac so všetkými pracovníkmi a riadiacim tímom. Ku samotnej transakcii sa spoločnosť Huawei, Honor, ani samotní investori nechceli vyjadriť, no ku odhaleniu ďalšieho obrovského obchodu by malo dôjsť už 15. novembra, kedy by mala spoločnosť Huawei oficiálne oznámiť tieto zatiaľ nepotvrdené informácie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre