Huawei možno vyriešil veľkú časť svojich problémov. Nemá však ešte ani zďaleka vyhraté

Spoločnosť SMIC, najväčší čínsky výrobca procesorov, dokončil prvé testovania nového výrobného procesu procesorov

Huawei a SMIC
Zdroj: Vosveteit.sk (koláž), SMIC, Flickr.com (opengridscheduler)

Rok 2020 je pre Huawei vcelku náročným. Okrem aktuálne pandémie, ktorá sa vo všeobecnosti podpísala o znížený záujem o smartfóny, tak boli na ňu uvalené aj nové sankcie. Tie vo svojej podstate obmedzili možnosti nakupovania produktov vyrobených americkými technológiami. V praxi sa to pretavilo do toho, že Huawei má jednoducho problémy spojené s nákupom jednotlivých komponentov pre svoje zariadenia. Situácia je najvypuklejšou hlavne v oblasti procesorov, kde existuje len málo výrobcov schopných držať krok s technologickými trendami.

V prípade procesorov totiž platí, že „tohtoročné“ vlajkové procesory, sa stávajú uplynutím roka, kedy boli predstavenými, výbavou zariadení z kategórie smartfónov strednej triedy. Inými slovami, minuloročné najvýkonnejšie zariadenia, ktoré boli svojou cenovkou exkluzívnymi len pre tých najnáročnejších zákazníkov, sa dnes môžu rovnať výkonu dostupnejších smartfónov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Aspoň malá nádej pre Huawei

Portál phonearena.com prišiel so správami, v ktorých píše, že spoločnosť SMIC, ktorá by mohla byť potenciálnym partnerom spoločnosti Huawei, dokončila prvé testovania nového výrobného procesu procesorov. Konkrétne sa spomína 7nm technológia.

„SMIC pracuje na svojom uzle N + 1, ktorý je čínskymi médiami nazývaný 8nm alebo v počiatočnej fáze jeho 7nm procesu…“ píše portál.

Ide o výrobný proces, ktorý sa označuje „nm“, teda nanometer. Skratka „nm“ v tomto prípade znamená veľkosť tranzistora, ktorý je súčasťou procesora. V praxi to znamená, že čím je táto hodnota menšou, tak sa na rovnakú plochu zmestí viac tranzistorov vrátanie jadier. Dochádza tak nie len k úspore energie vzhľadom na to, že komunikácia prebieha na kratšiu vzdialenosť, ale zvyšuje sa aj účinnosť procesorov.

Len pre zaujímavosť, podľa Moorovho zákona, ktorý hovorí o zmenšovaní tranzistorov, v  roku (~) 2025 už nebudeme schopní vyvíjať procesory s menšími tranzistormi.

Ide o „slabú náplasť“, ale aspoň dačo…

Vráťme sa však späť k téme. SMIC je spoločnosťou, ktorá najväčším výrobcom procesorov v domácej Číne. Spoločnosť však doteraz vyrábala len 14nm procesory. V praxi to znamená, že na plochu procesora sa zmestí 43 miliónov tranzistorov, zatiaľ čo v prípade 5nm technológia, ktorá je aktuálne najvyspelejšou, je možno umiestniť až 171,3 miliónov tranzistorov.

V prípade nadviazania širšej komerčnej spolupráce a úspešného dokončenia testovacích fáz výrobného procesu, Huawei by bol schopný teoreticky vyriešiť najvypuklejší problém v segmente smartfónov strednej triedy. Čo sa týka vlajkových lodí, tak tam bude musieť iné riešenia. Mimochodom, 22. októbra má spoločnosť Huawei naplánované predstavenie smartfónov z produktovej rady Mate 40, ktoré by mali byť vybavená procesormi Kirin 9000, ktoré sú vyrábané 5nm technológiou. Tu však treba dodať, že Huawei bude mať k dispozícii len obmedzený počet zariadení.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre