Hackeri z Anonymous hovoria, že hackli Roskomnadzor, ruského regulátora médií

Hackeri z Anonymous hackli Roskomnadzor, ruského regulátora médií. Do obehu sa dostalo viac ako 360 tisíc dokumentov.

anonymous-kyberneticky-utok-na-rusko
Zdroj: Pixabay.com, úprava: Vosveteit.sk

Hackeri z Anonymous vrátane pridružených hackerských skupín v posledných dňoch zamestnávajú Rusov čoraz viac. Ešte v pondelok sme upozorňovali na to, že hackerom sa podarilo napadnúť štátom ovládané televízne stanice a streamovacie platformy, prostredníctvom ktorých divákom ukázali, aké zverstvá vykonáva Putinov režim v susednej Ukrajine.

Hackeri hlásili, že sa im podarilo nabúrať napríklad TV stanicu Russia 24, Channel One, Moscow 24, ale aj platformu Wink and Ivi, čo je obdoba nášho Netflixu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Hackeri napadli Roskomnadzor, štátneho regulátora médií

Hackerská skupiny Anonymous najnovšie na sociálnej sieti Twitter upozorňuje na ďalší útok, prostredníctvom ktorého bolo zverejnených viac ako 360 tisíc dokumentov, ktoré spolu majú viac ako 800GB dát. Uniknuté dokumenty pochádzajú z úradu Roskomnadzor, hovoria hackeri. Môžeme tak povedať, že ide o vôbec jeden z najväčších únikov dát tohto charakteru.

Aktivity štátneho regulátora médií sú dlhodobo v pozornosti širokej verejnosti. Nebolo tomu inak ani v priebehu posledných dní, kedy Roskomnadzor obmedzil prístup občanov Ruska k sociálnym sieťam, či zakázal činnosť viacerých médií, ktoré písali o „mierovej operácii na Ukrajine“, ako o vojne, či invázií. Mnoho médií v súvislosti s nariadeniami štátneho regulátora dokonca prestalo fungovať, iné zas odstránili nežiadúci obsah.

Hackeri hovoria, že súbory sú rozdelené do dvoch veľkých balíkov. Jeden je veľký 526,9GB a druhý 290,6GB. Ako uvádzajú hackeri, tak ide o dáta z dlhšieho pôsobenia úradu, pričom prítomné sú aj niektoré dokumenty a nariadenia z posledných dní. Obsahujú napríklad pokyny o tom, čo možno zdieľať s médiami, komu bolo nariadené, aby vymazal obsah, ktoré média označujú „vojenskú operáciu“ ako vojnu a podobne.

Hackeri záverom dodávajú, že uniknuté súbory pochádzajú z Roskomnadzoru z republiky Bashkortostan, jednej z najväčších republík Ruska. Zatiaľ čo niektoré materiály budú federálne, veľa z nich sa bude týkať Baškirska, ale všetky ponúkajú bezprecedentný pohľad na fungovanie Roskomnadzoru.

V prípade, ak by vás dokumenty zaujímali, tak sú dostupné na stránke ddosecrets.com/wiki/Roskomnadzor. Stiahnuť ich môžete prostredníctvom torrentov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre