SpravodajstvoTechnológie

Google vyvinul AI, ktorá je schopná premieňať slová v špičkové obrázky

Google Imagen je nástroj, ktorý dokáže aj z nezmyselných návrhov vytvoriť umelecké dielo. Ide o pokročilú AI, akú sme ešte nevideli!

Technológia napreduje doslova každý deň. To, že nám prekladač preloží text, ktorý odfotíme, prípadne na danom obrázku nájde objekty, ktoré nás zaujímajú a my si ich môžeme kúpiť už nikoho neprekvapí. Umelá inteligencia napreduje ďalej a po novom si aj kreslí.

Umelá inteligencia za vás nakreslí obrázok, či logo

Demá algoritmov prevodu textu na obrázok na internete už existujú, za príklad treba spomenúť algoritmus DALL-E. V tejto oblasti ale operuje aj jeden z top technologických gigantov – Google. Svoj algoritmus Google pomenoval Imagen a jeho výsledky sú viac než pozoruhodné. Ľudia na rôznych fórach sa dokonca zhodujú, že výsledky algoritmu z dielne Google sú zatiaľ najpresnejšie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako taký algoritmus funguje z pohľadu používateľa?

Pre bežného používateľa je používanie takéhoto algoritmu veľmi jednoduché. Stačí zadať požiadavku ohľadom obsahu obrázka a umelá inteligencia sa následne pokúsi o čo najlepší výsledok. Požiadavkám sa medze nekladú a preto ak chcete maľovaný obrázok mačky na bicykli s čiapkou na hlave, prípadne pandy v horách, ktorá hrá na gitaru, tak pre umelú inteligenciu to nie je žiadny problém.

google imagen
Zdroj: Google Imagen

Takýto algoritmus by vedel neuveriteľne uľahčiť napríklad prácu grafikov, prípadne ju aj úplne nahradiť. S celým týmto projektom ale treba narábať v rukavičkách. Samotný Google na stránke svojho projektu uviedol dôvody, prečo sa na verejnosť ešte nedostalo demo samotného algoritmu. Taktiež kód algoritmu zatiaľ nie je open-source a nevieme do neho nahliadnuť.

„Vo všeobecnosti existuje niekoľko etických výziev, ktorým čelí výskum text-to-image. Potenciálne riziká zneužitia vyvolávajú obavy týkajúce sa zodpovedného open-sourcingu kódu a ukážok. V tejto chvíli sme sa rozhodli neuverejniť kód ani verejné demo.“ vysvetľuje Google.

Dôvody sú jasné, a to rôzne formy zneužitia. Ide najmä o nevhodný obsah a deepfake obrázky, na ktoré by takýto algoritmus určite zneužitý bol. Aj preto určite ešte nejakú chvíľu potrvá ošetrovanie samotného kódu pred práve rôznymi formami zneužitia. Jedná vec je totiž vec vymyslieť a naprogramovať, no druhá je zabezpečiť jej plynulý a bezchybný chod.

Google imagen kresba_2 (2)
Zdroj: Google Imagen

Určite bude zaujímavé sledovať to, ako sa nielen tento projekt prevodu textu na obrázok bude ďalej vyvíjať. O ďalších aktualizáciách vás preto budeme určite informovať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close