Google vs Oracle: najsledovanejší súdny spor v digitálnom priemysle sa posúva ďalej

Súdny spor o autorské práva medzi Google a Oracle sa posúva ďalej. Rozhodnutie však neovplyvní len menované spoločnosti, ale celý digitálny priemysel

Google vs oracle_sudny spor
Zdroj: Vosveteit.sk

Dekádu starý súdny spor medzi technologickými gigantmi, spoločnosťou Google a Oracle, mieri na Najvyšší súd USA. Ide o súdny spor, ktorý sa ťahá už od roku 2010 a jeho predmetom sú autorské práva ku kódu Java, ktorý je základným stavebným kameňom Androidu. Na tému upozorňuje portál gadgets.ndtv.com.

Problémom sú autorské práva

Ešte v marci tohto roka sme písali o tom, že súdny spor, ktorý môže zmeniť Android na nepoznanie, sa blíži ku koncu (pozn. redakcie: Najvyšší súd USA však odložil svoje marcové zasadnutie z dôvodu pandémie). Spoločnosť Oracle poukazuje na to, že Google v Androide využíva takzvané rozhranie API, ktoré sa vzťahuje k programovaciemu jazyku Java. Práve toto rozhranie má byť ich dielom, a nie dielom spoločnosti Google. Pod API si môžete predstaviť programátorské rozohranie, ktoré sa stará o to, aby mohli aplikácie a software navzájom komunikovať.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Spoločnosť Oracle požaduje od Google zaplatenie poplatku 9-mialiárd dolárov za využívanie ich kódu. Google sa samozrejme bráni. Ten tvrdí, že mali právo tento kód skopírovať, pretože nebol komerčne hodnotný. Toto tvrdenie bolo podporené aj viac ako 20-veľkými firmami z fachu prostredníctvom Amicusu (Amicus je typ podporného listu s tretími stranami, ktoré nie sú súčasťou sporu). Spoločnosť sa opiera o to, že kód Java, ktorý je predmetom sporu, bol pôvodne vydaný pod licenciou Sun Community Source License s výnimkou diel, kde je využívaný na komerčné využívanie. Zároveň spolu s ďalšími partnermi hovorí, že rozšírenie ochrany autorských práv na kúsky kódu, teda aj API, by ohrozilo inovácie v rýchlo rozvíjajúcom digitálnom svete. Nie však všetci súhlasia s argumentáciou Google.

Google „skopíroval 11 500 riadkov kódu (Oracle) chráneného autorskými právami“, ako aj „zložitú architektúru 37 sporných balíkov“, uvádza sa v správe ministerstva spravodlivosti.

Odvolací súd ešte v roku 2018 s argumentáciou spoločnosti Google nesúhlasil a uviedol, že softvérové rozhranie má rovnako nárok na ochranu autorských práv. Rovnako však padli rozhodnutia aj v neprospech Oracle. Aktuálne situácia v tomto súdnom spore je, že tento konflikt mieri na Najvyšší súd USA. Finálne rozhodnutie by mohlo padnúť v priebehu najbližších týždňoch až mesiacoch.

Rozhodnutie bude mať ďalekosiahlejšie dopady

Zároveň treba dodať, že aktuálne ide o jeden z nasledovanejších súdnych sporov. Dôvodom je, že rozhodnutia ovplyvní používanie kódov naprieč celým priemyslom. Inými slovami, zvýšila by sa moc spoločností, ktoré ovládajú najpoužívanejšie kódy, zatiaľ čo by bol sťažený život vývojárov. Vývojári by totiž museli získať povolenie, aby mohli kopírovať rozhrania API v iných programoch. Okrem iného by mohli spoločnosti, ktoré majú v rukách rozhrania API, obmedziť ich používanie konkurenciou.

V ktorom momente vznikol konflikt?

Programovací jazyk Java bol ešte v roku 1995 sprístupnení pod licenciou „Sun Community Source License“, ktorá vyžadovala, aby komerčne odvodené diela boli licencované, netýkalo sa to však otvorených diel. V rokoch 2006 a 2007, spoločnosť ktorá vyvinula tento kód, zmenila licenciu na GNU General Public License a v roku 2010 prešla pod spoločnosť Oracle. Biznis model spoločnosti sa následne zmenil na licencovanie platformy Java, a to hlavne pre mobilné telefóny. Spoločnosti Oracle sa podarilo s viacerými spoločnosťami uzavrieť komerčné dohody, s Google však nie. Tam nastal názorový spor. Google totiž chcel open-source operačný systém, ktorý by povoľoval tretím stranám vstupovať do neho a robiť zmeny. Oracle to však odmietlo. Dôvodom bolo, že by vznikol „tretí kód“, ktorý by bol verziou spoločnosti Google a zároveň by nebol kompatibilný s ďalšími verziami Java. Myšlienka Oracle bola totiž „Write once, run anywhere“, teda „Napíš raz, a spustí všade“.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre