APLIKÁCIE A HRYBezpečnosťSpravodajstvo

Google v obchode Play pridá žiadanú funkciu. Inšpiráciu našiel v konkurenčnom App Store od Apple

Google pre obchod Play chystá pri aplikáciách a hrách novú sekciu, ktorá bude používateľov informovať o tom, aké dáta sú zbierané zo strany vývojárov a ako je s nimi ďalej narábané.

V mnohých prípadoch môžeme aplikácie z obchodu Google Play stiahnuť kompletne zadarmo. Rovnako aj ich funkcionalita, nie je častokrát obmedzené. Mohlo by sa zdať, že vývojári to robia bez nároku na odmenu, ale opak je pravdou. V tomto prípade najčastejšie platí, ak je niečo zadarmo, tak pravdepodobne ste produktom vy.

Spoločnosť Apple uvedením iOS vo verzii 14 priniesla do obchodu App Store dlho žiadanú funkciu, voči ktorej mnoho vývojárov bojuje. Jedným z tých najviac hlasných odporcov, je sociálna sieť Facebook. Ide konkrétne o funkciu, ktorá aktívne zobrazuje a informuje používateľov, ku akým dátam vývojári pristupujú a ako ich využívajú.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V súčasnosti táto funkcia v obchode Play nie je priamo integrovanou. Väčšinou v popisoch aplikácií a hier nájdeme len odkaz, ktorý vedie na podmienky používania. Prípadne pri prvom spustení aplikácie, nás software vyzve, aby sme potvrdili podmienky používania. Priznajme si, čítal niekto niekedy tieto podmienky? Veľa nás nebude. Ide o všeobecný problém a s narastajúcim množstvom softwaru, ktorý používame, to jednoducho nie je v ľudských silách, aby sme podrobne študovali podmienky používania jednotlivých aplikácií, či služieb.

Google Play našiel inšpiráciu v App Store

Najnovšie sa na stránkach vývojárov obchodu Play objavila správa, ktorá mnohých poteší. Dôvodom je, že v budúcnosti budú aktualizované podmienky pre vývojárov, ktoré zavedú povinnosť, aby vývojári informovali používateľov, ku akým dátam pristupujú a ako je s nimi ďalej narábané.

„Dnes vopred oznamujeme pripravovanú sekciu bezpečnosti v službe Google Play, ktorá pomôže ľuďom pochopiť, aké údaje aplikácia zhromažďuje alebo zdieľa, ako sú tieto údaje zabezpečené, a ďalšie podrobnosti, ktoré majú vplyv na ochranu súkromia a zabezpečenie.“ píše Google v publikovanom blogu.

Nebude to však hneď

Nová sekcia, ktorá bude informovať o tom, aké dáta sú vývojármi zbierané a ako je s nimi ďalej narábané, bude zavádzaná do obchodu Google Play postupne. Ako môžete vidieť v infografike nižšie, tak finálny termín, kedy má byť táto funkcia plne implementovanou, a to ako zo strany obchodu, tak aj zo strany vývojárov, je v 2. kvartáli 2022.

ake data zbieraju android aplikacie_funkcia Google Play casovy plan
Zdroj: Google

Google v závere dodáva: „V budúcnosti budeme pokračovať v poskytovaní nových spôsobov, ako zjednodušiť kontrolu pre používateľov a automatizovať ďalšiu prácu pre vývojárov.“

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close