APLIKÁCIE A HRYBezpečnosťSpravodajstvo

Google začal s distribúciou funkcie end-to-end šifrovania v aplikácii Správy pre prvých používateľov

Bezpečnejšia forma SMS správ je na dosah

Spoločnosť Google koncom novembra sprístupnila nový štandard RCS správ pre širokú verejnosť. Okrem iného Google prezradil, že pracuje na ďalšej novinke. Spoločnosť konkrétne spomínala zavedenie end-to-end šifrovania do aplikácie Správy.

„Uvedomujeme si, že vaše konverzácie sú súkromné, a preto je našou zodpovednosťou udržiavať vaše osobné informácie v bezpečí. Neustále zlepšujeme bezpečnostné ochranné mechanizmy, aby sme chránili vaše súkromie, a preto zavádzame šifrovanie typu end-to-end, počnúc individuálnymi konverzáciami RCS medzi ľuďmi, ktorí používajú Správy…“ písalo sa v publikovanej tlačovej správe.

End-to-End správy sú dostupné pre prvých používateľov

Portál 9to5google najnovšie upozorňuje na to, že spoločnosť Google začala s distribúciou tejto funkcie pre prvých používateľov. Ide konkrétne o BETA testerov aplikácie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Portál ďalej píše, že spoločnosť Google automaticky predvolí toto šifrovanie už aj do existujúcich konverzácií. V praxi to znamená, že používatelia nebudú musieť vyvíjať žiadnu aktivitu, aby bola funkcia aktívnou. Zároveň však treba dodať, že funkciu nie je možné deaktivovať, a aby bola dostupnou, tak musia obaja používatelia využívať (zatiaľ) BETA verziu aplikácie.

Správy Google
Správy Google
Developer: Google LLC
Price: Free

V prípade úspešného zapnutia funkcie, používatelia uvidia ikonu zamknutého zámku spolu s časom odoslania správy a informáciu o tom, či správa bola doručenou.

Google správy end-to-end sifrovanie
Zdroj: Google

Aktuálne však nevieme presne povedať, kedy bude táto funkcia dostupnou pre širokú verejnosť. Očakáva sa však, že by sa tak mohlo stať v priebehu prvej polovice budúceho roka. 

Mimochodom, dovoľte nám dať vám pri tejto príležitosti do pozornosti jeden zo starších článkov, v rámci ktorého sme sa venovali RCS správam, ako aj tomu, ako môžete zistiť, či ich máte aktívne. 

Čo je to end-to-end šifrovanie?

V prípade, ak neviete, čo je to end-to-end šifrovanie, tak ide o formu komunikácie, ktorá odchádza zo zariadenia odosielateľa zašifrovanou, a jediný kto ju môže prečítať, je prijímateľ správy. Inými slovami, k správam nemajú prístup tretie strany. K šifrovaniu a odšifrovaniu správ v tomto prípade najčastejšie dochádza pomocou kryptografických kľúčov – jeden je verejný (ktorý je zdieľaný s osobami, s ktorými si píšete) a druhy je súkromný. Následne po prijatí správy, je prijímateľ schopný správu dešifrovať. Zároveň, ak by došlo k odchyteniu správy treťou stranou, tak tá nemá možnosť, ako obsah správy dekódovať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close