Bola na povrchu Marsu tekutá voda? Táto teória čelí niekoľkým problémom

V minulosti sa Mars považoval za planétu s vhodnými podmienkami pre život. Bolo to naozaj tak?

Mars
Zdroj: NASA

Všetky vedecké merania poukazujú na to, že v súčasnosti je Mars neobývateľnou pustinou. Na jeho povrchu totiž nájdete len prašné tornáda a jediná voda sa na povrchu objavuje vo forme ľadu. Napriek tomu existujú dôkazy o tečúcej vode, ktorá sa na povrchu nachádzala, píše portál Science Alert. Dôkazov sa objavuje čoraz viac.

Prítomnosť tekutej vody môže znamenať, že život, ako ho poznáme, mohol kedysi na planéte existovať. Vedcov však trápi jedna zásadná otázka: Ako je možné, že bol Mars dostatočne teplý na to, aby mohol podporovať tekutú vodu? Planéta sa nachádza ďalej od Slnka ako Zem, čo znamená, že dostáva menej energie. Aj v súčasnosti sa na planétu dostáva len 43% energie, ktorú dostávame my na Zemi. Problém bol ešte výraznejší v minulosti, keď bolo Slnko chladnejšie a menej jasné.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Voda na povrchu?

Predpokladá sa, že pred 3.7 až 4.7-miliardami rokov bolo na Marse množstvo vody. Klimatické simulácie však nedokážu dospieť k výsledkom, kde by teplota prevyšovala hodnotu -0.15 °C. Výskumníci sa domnievajú, že odpoveďou na tento problém môže byť geotermálne teplo.

Koncept planéty, ktorá sa ohrieva zvnútra a udržiava si vodu pod povrchom nie je nový. Podporujú ju viaceré nálezy. Aj u nás na Zemi môžeme pozorovať dôsledky geotermálneho ohrievania. To je spôsobené rádioaktívnym rozkladom prvkov, ako napríklad urán, draslík, či tórium. Tento rozklad sa deje v zemskej kôre a dostáva sa aj na povrch. Nie je ho veľa, no ak existuje ľadová vrstva, ktorá bráni úniku tepla, môžu sa vytvárať rozpustené jazerá.

Tím vedcov predpokladá, že tento proces sa mohol udiať aj pod povrchom Marsu. Vytvorili model, ktorý ukazuje termofyzikálnu evolúciu ľadu a podľa neho odhadli, koľko tepla by bolo treba na rozpustenie ľadovej vrstvy pod povrchom. Zistilo sa, že podmienky mohli byť dostatočné. Vulkanizmus a nárazy meteoritov mohli dodať planéte ďalšie teplo. Niektorí vedci tvrdia, že voda sa pod povrchom planéty nachádza dodnes. Ide však o minerálne roztoky, ktoré majú vďaka svojmu zloženiu oveľa nižší bod mrazu.

Zároveň vedci nevylučujú, že kedysi dávno mohol byť aj povrch Marsu teplým a vlhkým, no tieto podmienky nemohli vydržať dlho. Mars totiž prišiel o svoje magnetické pole relatívne skoro a hneď na to musel prísť aj o svoju atmosféru. Voda mohla existovať stabilne jedine hlboko pod povrchom a ak sa na Marse nachádzal život, ten sa mohol s vodou ukryť pod povrch.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre