BezpečnosťSpravodajstvo

Gmail Vás upozorní na potenciálne nebezpečné odkazy v e-mailoch

Gmial Vás upozorní na potenciálne nebezpečné odkazy a webové stránky, ktoré sú obsiahnuté v e-mailovej správe.

E-mailové správy sú častokrát zneužívané na to, aby získali od používateľov citlivé údaje, prípadne aby infikovali počítač škodlivým softvérom. Najčastejšia sa táto činnosť nazýva „Phishing“, teda rybárčenie. Vo svojej podstate ide o to, že útočník rozošle stovky až tisíce e-mailov v nádeji, že sa niekto nachytá.

V poslednej dobe sme mohli byť svedkami rôznych takýchto kampaní. Jednou z posledných „kampaní“ tohto razu bolo šírenie koronavírusových máp, na ktorú poukázali výskumníci Reason Labs. Ak ste navštívili vybrané (neoficiálne) mapy, tak ste si mohli do počítača stiahnuť škodlivý malware AZORult, ktorý získava údaje o histórii prehliadania, súbory cookie, identifikačné údaje a podobne (pozrite sa, ako môžu byť zneužité súbory cookie).

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

K podobnému šíreniu podvodných stránok by malo byť čiastočne zamedzené, teda aspoň prostredníctvom platformy Gmial, ktorú používa väčšina z nás. Od dnešného rána sme zaevidovali, že v prípade e-mailu, ktorý obsahuje „pochybné“ odkazy, tak Vás Gmail upozorní na možné riziko. V prípade zabezpečenej, alebo podozrivej stránky, Vám vyskočí notifikácia:

„Podozrivý odkaz

Na tento web často odkazujú škodlivé správy. Naozaj chcete pokračovať na doménu „adresa webstránky“?“…

Gmail_notifikacia a potencialne nebezpecnej stranke
Zdroj: Vosveteit.sk

V prípade podozrivej stránky, ktorá nie je zabezpečená Vám zas vyskočí notifikácia s textom:

„Podozrivý odkaz

Tento odkaz smeruje na nedôveryhodný web. Naozaj chcete pokračovať na doménu „adresu webstránky“?“…

Gmail_upozornenie na nezabezpeceny web
Zdroj: Vosveteit.sk

Zároveň však treba dodať, že nejde o 100% istotu, že systém spoločnosti Google zaeviduje všetky škodlivé stránky. Každým dňom vznikajú tisíce nových a nových webových stránok, ktoré nemusia byť v zaradené v databázach spoločnosti. Ale aj napriek tomu, ide o dobrý krok vpred v boji so škodlivými stránkami.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close