BezpečnosťSpravodajstvo

Expert radí: Vlády musia zakročiť proti silnej a nebezpečnej umelej inteligencii

Expert hovorí, že vývoj umelej inteligencie by mal byť kontrolovaný štátmi alebo iným kontrolným mechanizmom. AI totiž so sebou prináša viacero rizík.

Veľké spoločnosti ako Google a Facebook spolu s vládnymi výskumnými inštitúciami ako DARPA patriaca Pentagonu alebo  Ruská výskumná nadácia sa pokúšajú v posledných rokoch o vytvorenie silnejšej umelej inteligencie. Dosahujú sľubné výhliadky do budúcnosti a na mieste sa objavujú otázky ohľadom bezpečnosti a preventívnych opatrení proti ich potenciálnemu konfliktu s ľudstvom. Na tému upozornil portál futurism.com.

Svoje obavy vyjadril v úvahe The Conversation profesor  Wim Naudé pôsobiaci v minulosti na United Nations University. Jeho výzvou pre vlády je zakročiť vo výskume AI pre všeobecné dobro širokej verejnosti, aby nedošlo k vzniku ničivej sily.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Súčasné trendy totiž naznačujú, že sme pripravení vstúpiť na medzinárodný závod v zbrojení pre takúto technológiu. Bez ohľadu na to, či high-tech firma alebo vládne laboratórium uspeje vo vynáleze prvého super-AI, získa potenciálne svetovo dominantnú technológiu. Je to cena, ktorú získava víťaz. Takže pre tých, ktorí chcú zastaviť takúto udalosť, je otázkou, ako odradiť tento druh pretekov.

Vstup verejných politík

Super-AI predstavuje pre svojich vynálezcov dve základné výzvy.  Jedným z nich je problém kontroly, ktorým je zabezpečiť, aby super-AI malo rovnaké ciele ako ľudstvo. Bez tohto by inteligencia mohla úmyselne, náhodne alebo zanedbaním zničiť ľudstvo – „katastrofa AI“.

Druhým je politický problém, ktorým je zabezpečiť, aby výhody super inteligencie nešli len k malej elite a spôsobili obrovské sociálne a majetkové nerovnosti.

Verejné blaho, nie súkromný monopol

Táto myšlienka si môže vyžadovať lepšiu globálnu koordináciu zdaňovania a reguláciu super-AI.  To všetko samozrejme závisí od toho, či super AI skutočne predstavuje hrozbu pre ľudstvo.

Neželaným vedľajším efektom totiž  môže  byť hrozba potenciálne škodlivého algoritmu. Naudé odporúča zdanenie vývoja spoločností na základe neškodnosti umelej inteligencie. Vlády by mohli stanoviť daňovú sadzbu pre skupinu, ktorá vymýšľa super-AI podľa toho, ako je AI priateľská alebo nepriateľská. Dostatočne vysoká daňová sadzba by v podstate znamenala „znárodnenie“ superAI.

Čo si myslíte o  vývoji umelej inteligencie, mala by byť podľa Vás kontrolovaná štátmi alebo by jej vývoj mal byť ponechaný na trh?

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close