Spravodajstvo

Ženy v IT stále zarábajú menej ako muži. Pozrite sa o koľko % v priemere menej

Žien pracujúcich v IT sektore je na Slovensku stále relatívne málo. Taktiež zarábajú menej ako muži. Vyrastá nám však silná generácie IT-čkáriek.

IT sektor je jedným z  najdynamickejších odvetí v priemysle. A to aj napriek tomu, že v  minulosti tvoril marginálnu časť hospodárskeho výsledku, dnes sa však karta otáča. Je to hlavne z dôvodu prechodu ekonomík z „ťažkého“ priemyslu na postupnú automatizáciu výrobných procesov. Do popredia sa tak dostávajú iné odvetvia, jedným z nich aj IT sektor.

Ako informuje SLSP, v  súčasnosti v Európskej Únii pracuje približne 1,5 milióna ľudí v IT sektore, z toho približne len 17% je žien. Na Slovensku aktuálne IT sektor zamestnáva približne 82 tisíc ľudí, z čoho žien je len 11%. Len pre porovnanie, v roku 2015 IT sektor zamestnával 68 tisíc ľudí, z toho žien bolo 7,8%. Najväčší podiel žien v IT oblasti má Bulharsko, ženské pohlavie tvorí tretinu z celkového počtu zamestnancov, nasleduje Lotyšsko (25 %) a Rumunsko (24 %).

Odoberajte Vosveteit.sk aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Na opačnom konci podľa Európskeho štatistického úradu Eurostat najmenší podiel žien v IT oblasti majú v Maďarsku (9 %), v susednej Českej republike (10 %) a v Grécku (11 %).

„Na Slovensku bolo vlani zamestnaných 81,7-tisíc ľudí v IT sektore, z toho takmer 88 percent tvorili muži. Ide o takmer 72 tisíc ľudí. Počet ľudí v IT sektore sa síce zvyšuje, ale požiadavky trhu sú čoraz väčšie, nakoľko sa mnohé oblasti nášho života viac digitalizujú, preto aj Slovensko pociťuje nedostatok IT špecialistov,“ povedala Lenka Buchláková, analytička Slovenskej sporiteľne.

Ženy zarábajú menej ako muži

„Dobrou správou však je, že podľa štatistík vyrastá na Slovensku mladá generácia IT žien. Veľká väčšina z nich je totiž vo veku 20 až 39 rokov. IT sektor, a vôbec oblasť informačných a komunikačných technológií, je jednou z najlepšie platených oblastí na pracovnom trhu. Napríklad databázový špecialista dokáže zarobiť mesačne v priemere 1 800 eur. Priemerne si napríklad IT architekt dokáže zarobiť aj takmer 3-tisíc eur v hrubom. Rozdiel v platoch mužov a žien sa pritom výrazne nelíši. V prípade žien ide o 13 % nižší mesačný príjem ako u mužov,“ doplnila Buchláková.

Slováci pracujúci v IT sektore si môžu prísť na pekné peniaze. Priemerný plat na Slovensku v hrubom k prvému kvartálu tohto roka bol 1023€, zatiaľ čo v  IT sektore bol na úrovni 1886€.

Koľko ľudí pracuje v  IT sektore v iných krajinách EU?

Pri pohľade na zamestnanosť v  IT sektore v krajinách EU to vyzerá nasledovne: Najviac ľudí pracujúcich v IT v pomere celkového počtu zamestnancov v krajine má Fínsko a to približne 181 tisíc (6,8%). Druhou „naj“ krajinou bolo Švédsko s 345 tisícami zamestnancov (6,6%). Približne 1 z 20 ľudí pracuje v IT sektore v krajinách, ako Veľká Británia, Luxembursko, Holandsko či Estónsko (~5%). Na opačnom konci sú krajiny ako Bulharsko, Cyprus, Lotyšsko, kde v IT sektore pracuje približne 2,3% pracovnej sily. O niečo horšie dopadli krajiny ako Portugalsko (2,2%), Rumunsko (2,1%) a Grécko (1,6%).

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez WhatsApp kanály
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close