SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Existuje piate skupenstvo hmoty? Nový experiment už čoskoro prinesie odpovede

Autori novej štúdie tvrdia, že ich experiment má potenciál zmeniť spôsob, akým sa pozeráme na fyziku a vesmír.

Existujú štyri skupenstvá, v ktorých sa môže hmota nachádzať, plynné, kvapalné, pevné a plazma. Vedci z University of Portsmouth naznačujú, že môže existovať ďalšie piate skupenstvo, ktoré by mohlo zmeniť našu predstavu o fyzike a vesmíre, píše portál SciTech Daily.

Vo výskume vedecký tím vedený doktorom Melvinom Vopsonom, navrhol druh experimentu, vďaka ktorému by sa mohlo odhaliť piate skupenstvo hmoty. Vopson tvrdí, že ak bude experiment úspešný, informácia sa stane ďalším skupenstvom hmoty, ktorý zapadne do známej štvorice. Už vo svojich predchádzajúcich prácach sa Vopson pozrel na informáciu a jej úlohu vo vesmíre. Tvrdí, že všetky elementárne častice, najmenšie stavebné kamene, si v sebe ukladajú informáciu o sebe. Tento systém ukladania je podobný spôsobu, akým sa v ľudskom tele ukladá DNA. Táto teória nie je podľa vedcov v rozpore so žiadnymi známymi fyzikálnymi zákonmi.

„Tento experiment nie je v rozpore s kvantovou mechanikou, elektrodynamikou, termodynamikou, alebo klasickými mechanickými zákonmi. Napriek tomu by toto zistenie bolo prelomom, schopným zmeniť náš pohľad na vesmír. Objavenie piateho skupenstva hmoty by bolo niečo nové, vzrušujúce a dopĺňalo by to to, čo o vesmíre okolo nás vieme,“ vysvetľuje Vopson.

Stavebný kameň vesmíru

Podľa tejto štúdie je informácia úplne najzákladnejším stavebným kameňom vesmíru a má svoju hmotnosť. Zároveň tím špekuluje, že informácia by sa mohla ukrývať za temnou hmotou, ktorá tvorí veľkú časť vesmíru, no vedci o nej nevedia takmer nič.

„Ak predpokladáme že má informácia hmotnosť a elementárne častice majú v sebe niekoľko informácií, ako by sme to vedeli dokázať. Naša práca je o spôsobe, ako tieto teórie otestovať“, tvrdí Vopson.

Experiment, ktorý v rámci štúdie tím vedcov navrhuje, odhalí a zmeria informáciu elementárnej častice, pri jej kolízii s antičasticou. Ako tvrdia vedci, hypotetická hmotnosť informácie je 22-milónovkrát menšia ako hmotnosť častice. Aj takto malú hodnotu dokážu odmerať tým, že ju vymažú. Keď sa totiž zrazí častica s antičasticou, navzájom sa vyrušia. Informácia sa následne musí dostať niekde inde. Proces vzájomného zničenia pretvorí hmotnosť častíc na energiu, typicky na gama fotóny. Častice, obsahujúce informáciu, sa pretvárajú na nízkoenergetické infračervené fotóny. Vedci teda predpokladajú, že sa im podarí tento proces zaznamenať.

V rámci experimentu sa tím pokúsi predpovedať presnú energetickú hodnotu infračervených fotónov, ktoré vznikajú vymazaním informácie. Prostredníctvom tohto experimentu sa doktor Vopson a jeho tím pokúsia demonštrovať dôležitosť informácie. Tvrdia, že informácia je kľúčový komponent pre všetko, čo sa vo vesmíre nachádza. Ak bude ich experiment úspešný, mohol by viesť k vytvoreniu nového odboru fyziky.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close