SpravodajstvoVeda a výskum

Existuje, či nie? Nová štúdia naznačuje, či je Deviata planéta skutočnou, alebo nie

Tím vedcov podnikol detailnú analýzu vzdialených objektov, ktorá by mohla priniesť odpovede.

Deviata planéta je hypotetickým objektom, ktorý by sa mal nachádzať na samom okraji našej Slnečnej sústavy. Vedci si totiž všimli, že obežné dráhy vzdialených objektov sú zvláštne, ako keby boli ovplyvňované masívnym kozmickým objektom – doteraz nepozorovanou planétou.

Niektoré teórie dokonca tvrdia, že by mohla byť deviata planéta miniatúrnou čiernou dierou. Táto teória by vysvetlila to, prečo sme ju doteraz nevideli, ale aj jej veľký gravitačný vplyv na vzdialené objekty. Stále však existuje možnosť, že je deviata planéta len výmysel a nová teória prináša presvedčivé argumenty, píše portál Science Alert.

Novú štúdiu viedol fyzik Kevin Napier, ktorý tvrdí, že deviata planéta neexistuje. Dospel k tomu detailnou analýzou extrémne vzdialených objektov v našej Slnečnej sústave. Napier tvrdí, že dôkazy, podporujúce existenciu deviatej planéty neexistujú a všetky pozorovania, ktoré zaznamenali vplyv iného objektu sú len zaujaté.

Je Deviata planéta skutočná?

Prvá zmienka o deviatej planéte sa objavila v roku 2016. Dvojica vedcov si všimla istú podobnosť niekoľkých extrémne vzdialených objektov v ich obežných dráhach. Tím vedcov spustil animácie a došli k záveru, že obežné dráhy by mohla ovplyvniť existencia masívnej planéty. Tá by mala mať 5 až 10-násobok hmotnosti Zeme a okolo Slnka by mala obiehať vo vzdialenosti od 400 do 800 astronomických jednotiek (pozn. redakcie: jedna astronomická jednotka je vzdialenosť Zeme od Slnka).

Planéta by sa mala nachádzať extrémne ďaleko a preto by ju nebolo ľahké pozorovať. Pátranie po deviatej planéte trvá dodnes. Napier však zobral dáta z troch rôznych zdrojov. Každý z prieskumov sa zameriaval na čosi iné a tak dospel aj k iným výsledkom. Napier a jeho tím nenašli stopy deviatej planéty ani v jednej z trojice dát. Napier je však opatrný. Vo výskume netvrdil, že deviata planéta neexistuje, len že v ani jedných dátach sa nenachádzala stopa jej prítomnosti. Jedným z možných riešení by bolo počkať si na teleskopy novej generácie, ktoré by mohli raz a navždy potvrdiť, alebo vyvrátiť existenciu deviatej planéty.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close