Essential končí. Projekt, za ktorým stojí tvorca Androidu hlási koniec

Spoločnosť Essential, na ktorej čele stál Andy Rubin, tvorca operačného systému Android, oznámila ukončenie projektu Gem ako aj koniec firmy.

Andy Rubin - zahadny smartfon pripominajuci ovladac od televizora
Zdroj: Twitter (Andy Rubin)

Tvorca operačného systému Android, Andy Rubin, ktorý mimochodom pôvodne vyvíjal Android ako operačný systém pre fotoaparáty, oznámil koniec značky Essential.

Essential – značka smartfónov, do ktorej mnohí vkladali veľké nádeje

Spoločnosť Essential bezpochyby patrila medzi firmy, ktorým sa dostávala extra mediálna podpora. Dôvodom bol Andy Rubin, autor operačného systému Android. Prvým telefónom, ktorý predstavili bol Essential Phone, zariadenie ktoré bolo zabalené v titánovom tele s veľkým 5,71“ IPSD displejom s rozlíšením 2560 x 1321 bodov. Okrem toho predná selfie kamera bola vo forme výrezu. Zariadenie na svoju dobu kedy bolo predstavené, neprinieslo len nadpriemerné špecifikácie a dizajn, ale aj cenu, ktorá bola približne 700USD. Smartfón bol predstavený v roku 2017.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Zdroj: businessinsider.com

Smartfón širokú verejnosť nezaujal

Očakávalo sa, že Essential Phone sa stane silným hráčom na trhu, ale meno zakladateľa Androidu zjavne nestačilo na to, aby presvedčilo ľudí, aby si kúpili v tej dobe cenovo vysoko nadpriemerný smartfón. V priebehu prvého mesiaca sa predalo prostredníctvom jedného z najväčších amerických operátorov Sprint menej ako 5 000 kusov. Neskôr spoločnosť zlacnila smartfón o  200USD, kedy sa predaje smartfónov aspoň čiastočne rozbehli, minimálne podľa slov spoločnosti. Tá povedala, že celkovo predala približne 150-tisíc kusov zariadení.

Neskôr sa hovorilo o nástupcovi tohto smartfónu, Essential Phone 2, ten však dostal koncom mája 2018 stopku. Hovorilo sa o tom, že spoločnosť má finančné problémy a Andy Rubin ju chce predať. V októbri 2019 Andy Rubin ukázal prostredníctvom sociálnej siete Twitter smartfón, ktorý bol bezpochyby iným, ako dovtedy predstavené smartfóny – pripomínal skôr ovládač, ako mobilný telefón (project Gem). Zjavne už ani tento projekt nedotiahne do úspešného konca.

Andy Rubin - zahadny smartfon pripominajuci ovladac od televizora
Zdroj: Twitter (Andy Rubin)

Essential končí

„V októbri sme predstavili Project GEM, nový mobilný zážitok, ktorý naše tímy hardvéru, softvéru a cloudu už niekoľko rokov budujú a testujú. Našou víziou bolo vymyslieť paradigmu mobilnej výpočtovej techniky, ktorá bude hladšie integrovaná do potrieb životného štýlu ľudí. Napriek nášmu najlepšiemu úsiliu sme teraz podnikli Gem v maximálnej možnej miere a žiaľ nemáme jasnú cestu, ako ho doručiť zákazníkom. Vzhľadom na to sme sa rozhodli zastaviť prevádzku a odstaviť Essential. píše Rubin na blogu spoločnosti.

V závere príspevku Andy Rubin ďakuje zamestnancom spoločnosti, ako aj partnerom, ktorí podporili projekt Gem.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre