Elon Musk: „Chcem dostať ľudí na Mars predtým, než umriem“

Najväčší strach miliardára je to, že pokrok vo vesmírnych technológiách nenapreduje dostatočne rýchlo

Zatiaľ čo sa väčšina spoločností bojí o úpadok ekonomiky a pád trhu, najväčší strach Elona Muska je, že jeho spoločnosť SpaceX nebude schopná splniť svoj základný cieľ – dostať ľudí na Mars pred tým, než umrie.

„Ak nezlepšíme naše tempo, Budem už dávno mŕtvy pred tým, než pôjdeme na Mars. Ak trvalo 18 rokov, kým sme dostali prvých ľudí na obežnú dráhu, rozhodne musíme zrýchliť náš progres,“ hovoril Musk na konferencií Satellite 2020, vo Washingtone.

48-ročný majiteľ Tesly a aj spoločnosti SpaceX bol v predchádzajúcich interview oveľa optimistickejší. Dokonca v Novembri 2018 povedal, že spolu so SpaceX plánujú cestu na Mars už v roku 2024 a že je 70% šanca, že na palube bude sedieť on sám. No spoločnosť mala nečakané problémy pri svojej prvej misii, dostať astronautov na Medzinárodnú vesmírnu stanicu. Prvá cesta je naplánovaná niekedy na jar. Ich najväčší rival, spoločnosť Boeing je však ešte ďalej vzadu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Ak sa nezlepšíme, nevidím šancu na mesačnú základňu, či mesto na červenej planéte. To je moja najväčšia obava,“ hovorí Musk.

Miliardár taktiež bagatelizoval úroveň pozornosti, ktorú SpaceX vynakladá na verejné uvedenie akcii v dohľadnej dobe. Starlink, projekt so satelitmi, chce po celom svete zaviesť internet pre spotrebiteľov, ktorí ho nemajú, alebo súperia so zlým pripojením.

Podľa odhadov bude spoločnosť SpaceX stáť približne 15-miliárd dolárov dokončenie Starlink siete. To núti spoločnosť k zvyšovaniu kapitálu, či už súkromného, alebo verejného. Musk taktiež pracuje na novej vesmírnej rakete Starship, ktorá má eventuálne prepraviť ľudí na Mars. Posledné tlakové testy skončili explóziou, no spoločnosť údajne pracuje na odstránení chýb. Pre Muska sú testovacie modely kľúčovými vo vývoji rakety, pretože práve pri nich sa ukážu nedostatky, ktoré do finálnej verzie rakety môžu vyladiť.

via bloomberg.com

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre