HuaweiSpravodajstvoXiaomi

Dvaja veľkí rivali, Xiaomi a Huawei, investovali do spoločného dodávateľa batérií

Xiaomi a Huawei spolu investovali 500 miliónov juanov do dodávateľa batérií, high-tech spoločnosti Weilan New Energy.

Trh so smartfónmi je rozmanitým odvetvím, kde jeden výrobca smartfónov predbieha toho druhého. Nie je preto tajomstvom, že si tieto technologické spoločnosti dobre strážia svoje technológie. Málokrát sa preto stane, že spoločnosti medzi sebou kooperujú, ak nejde o firmy patriace do jedného konzorcia.  Najnovšie správy, na ktoré poukazuje portál gizmochina.com naznačujú, že Huawei a Xiaomi našli spoločnú reč – údajne investovali do rovnakej spoločnosti, ktorá vyvíja batérie.

Portál konkrétne uvádza, že Huawei, ale i Xiaomi Group mali v auguste podpísať kontrakt, ktorého cieľom je finančná injekcia pre dodávateľa batérií z oblasti Weilan, spoločnosť Weilan New Energy. Podľa publikovaných správ čínskymi médiami, projekt má hodnotu 5 miliárd juanov (~782 miliónov amerických dolárov). Investícia Xiaomi a spoločnosti Huawei mala dosiahnuť výšku 500 miliónov juanov (~78 miliónov dolárov).

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Verejné informácie ukazujú, že Weilan New Energy je high-tech firma, ktorá sa zameriava na vývoj a výrobu všetkých polovodičových batérií, najmä pre využitie v automobilovom priemysle. Spoločnosť okrem iného dodáva batérie pre výrobcu elektromobilov, spoločnosť NIO. Ide konkrétne o elektromobil ET7, ktorý sa chváli dojazdom približne 1 tisíc kilometrov. Gro výdrže batérie spočíva najmä v tom, že hustota energie dosahuje 360Wh/kg. To je približne o 50% väčšia hustota, ako ponúkajú iné bežné batérie v elektromobiloch.

Za investíciou pravdepodobne stoja ambície spoločností v oblasti elektromobilov

Xiaomi a Huawei sa zjavne snažia urýchliť svoje plány v oblasti rozvoja podnikania v segmente elektromobilov. Obe značky naliali nemalú sumu do dodávateľa batérií pre elektromobily.

Rovnako treba uviesť, že spoločnosť Weilan New Energy je vcelku mladou. Založená bola v roku 2016 a sídli v Pekingu. V súčasnosti má celkovo 3 výrobné závady naprieč Čínou. Investícia do výrobcu batérií bude mať pravdepodobne súvis s automobilovým priemyslom a plánmi oboch spoločností. Nie je žiadnym tajomstvom, že obe spoločnosti sa v čoraz väčšej miere pozerajú po tomto segmente. Huawei dokonca v spolupráci so spoločnosťou ARCFOX stihol predstaviť svoj prvý elektromobil. Spoločnosť Xiaomi rovnako priznala, že o tento segment podnikania má záujem. Čínsky gigant dokonca za týmto účelom založil i spoločnosť a vybudoval aj samostatnú divíziu, ktorá sa venuje jedinému cieľu, ktorým je prvý elektromobil s logom Xiaomi. Prvý elektromobil z kuchyne Xiaomi by sme údajne mohli vidieť už v budúcom roku, neočakáva sa však, že bude dostupný na trh. Špekuluje sa, že voľne na trhu sa objaví najskôr v roku 2024.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close