Dokáže Slnečná sústava prežiť zrážku s galaxiou Andromeda?

Náš najbližší galaktický sused sa ku nám nezastaviteľne blíži

Andromeda
Zdroj: ESO

Za 4 miliardy rokov bude každý, kto ostane v našej Slnečnej sústave, svedkom fenomenálneho divadla na nočnej oblohe. V tomto čase sa totiž zrazí náš najbližší galaktický sused, Andromeda, s Mliečnou dráhou.

Už dnes sa ku nám blíži rýchlosťou 110 km za sekundu. Zaujímavosťou je, že galaxiu Andromeda môžete pozorovať na nočnej oblohe už teraz. V priebehu nasledujúcich dvoch miliárd rokov narastie táto drobná škvrna takmer o dvojnásobok a za tri miliardy rokov bude dva a pol krát väčšia. Za tri a trištvrte miliárd rokov zaberie Andromeda polovicu nočnej oblohy. Za štyri miliardy rokov preletí cez Mliečnu dráhu a obe galaxie sa zmenia na nepoznanie. Téme sa venuje YouTube kanál PBS Space Time.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Prežije Slnečná sústava?

Prvotná zrážka kompletne naruší špirálovitý tvar galaxií. Andromeda bude istý čas smerovať ďalej, kým sa nezastaví. V tom momente ich gravitačná sila pritiahne opäť dokopy a nastane druhá zrážka. Následne budú galaxie chvíľu obiehať okolo seba, kým sa nezlúčia do jednej obrovskej galaxie, približne za 6 miliárd rokov. Niektoré hviezdy sa pod vplyvom gravitácie dostanú na širšiu obežnú dráhu, než boli predtým a niektoré hviezdy budú vystrelené z galaxie preč.

V strede oboch galaxií sa nachádza supermasívna čierna diera. Obe sa po zrážke dostanú do stredu novej galaxie, kde sa po istom čase zlúčia.  Lenže čo sa stane s našou Slnečnou sústavou a so Zemou? Vedci nepredpokladajú, že by počas zlúčenia galaxií došlo k zrážkam medzi hviezdami. Priemerná vzdialenosť medzi hviezdami je totiž až 100-miliárd väčšia, ako veľkosť samotných hviezd. Väčšia pravdepodobnosť je, že by hviezda „preletela“ našou sústavou, niekde vo vzdialenosti Neptúnu. To by mohlo spôsobiť gravitačné narušenia, avšak šanca je stále veľmi malá.

Simulácie však ukazovali, že po vzniku novej galaxie by sa Slnko mohlo presunúť do vonkajšieho okraja. Niektoré simulácie však naznačovali, že nová obežná dráha Slnka by mohla viesť cez jadro galaxie a možno by sa Slnko dostalo aj do priameho styku so supermasívnou čiernou dierou. V tom prípade existuje celkom veľká pravdepodobnosť, že bude naša hviezda vystrelená preč z galaxie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre