Čo sa nachádza za hranicou pozorovateľného vesmíru?

Existuje niekoľko teórií, ktoré popisujú, čo sa nachádza za neznámou hranicou

Vesmír
Zdroj: Wikipedia

Vesmír ako ho poznáme vznikol podľa súčasných teórií niekedy pred 13.8 miliardami rokov. Krátko na to sa začalo priestorom šíriť prvé svetlo. V tomto bode dochádza zároveň k expanzii samotného vesmíru, ktorá sa síce spomalila po počiatočnom rozmachu, avšak odvtedy rýchlosť kozmickej expanzie konštantne narastá, vplyvom temnej energie. Téme sa venuje portál Futurism.

Ak zoberieme do úvahy kozmickú expanziu, vedci sa domnievajú, že najstaršie fotóny (pozn. redakcie: častice svetla) prešli od veľkého tresku vzdialenosť 45-miliárd svetelných rokov. Keďže sa šírili od jedného bodu do všetkých smerov, čiže pozorovateľný vesmír by mal mať priemer 93-miliárd svetelných rokov. Pozorovateľným vesmírom chápeme všetko čo môžeme vidieť, čiže každý objekt, ktorého svetlo sa stihlo ku nám dostať.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

To, prečo má vesmír priemer 93-miliárd svetelných rokov, keď je len 13.8-miliárd rokov starý, popisuje Einsteinova teória špeciálnej relativity. V nej je dané, že objekty blízko seba nemôžu cestovať rýchlejšie, než je rýchlosť svetla, relatívne jeden k druhému. Avšak tento zákon neplatí pre extrémne vzdialené objekty, v prípade, že sa vesmír medzi nimi rozpína. Samotné objekty sa nehýbu rýchlejšie ako rýchlosť svetla, ale rozpínanie vesmíru medzi nimi spôsobuje, že sa od seba vzďaľujú neuveriteľnými rýchlosťami.

Momentálne existujú len dve hypotetické možnosti, ktoré by nám umožnili dostať sa na okraj pozorovateľného vesmíru. Tou prvou je prekonanie rýchlosti svetla, čo však podľa väčšiny fyzikov nie je možné. Druhou možnosťou je prísť na to, ako manipulovať s časopriestorom, či už pomocou červích dier, alebo pohonu Warp. Rovnako ako v prvom bode, ide tiež o vysoko nepravdepodobné teórie.

Podľa teórie kozmickej inflácie je celý vesmír najmenej 1023 –krát väčší, než môžeme pozorovať. Ide o obrovský kus vesmíru, ktorý zatiaľ nepoznáme. Nedokážeme ho merať a nemáme najmenšiu predstavu, čo leží za hranicou pozorovateľného vesmíru. Existuje však niekoľko teórií.

Za hranicou vesmíru

Prvá teória je najjednoduchšia. V nej sa vedci domnievajú, že za hranicou pozorovateľného vesmíru leží… viac vesmíru. Vedci pracujú s teóriou, že vesmír je nekonečný a za bariérou sa nachádzajú ďalšie galaxie, planéty, hviezdy. Ide o logický prístup, pretože nedáva zmysel, aby sa vesmír delil na dva rozdielne celky. Háčik v tejto teórii nastáva, keď sa dostaneme k slovu nekonečnosť. Nekonečné podľa vedcov znamená, že za hranicou pozorovateľného vesmíru dokážete nájsť úplne všetko.

Pod všetkým vedci chápu aj to, že za hranicou pozorovateľného vesmíru by ste dokázali nájsť kópiu samého seba, alebo aj kópie, ktoré sa od vás líšia len o malý kúsok. To je predstava nekonečnosti podľa vedcov.

Ďalšia možnosť zahŕňa existenciu niekoľkých vesmírov, ktoré existujú vedľa seba. Ide o súbor vesmírnych „bublín,“ ktoré sa môžu navzájom gravitačne ovplyvňovať. Keď sa dva vesmíry stretnú, vznikne veľký tresk, ktorý mohol aj za vznik nášho vesmíru. Táto teória sa nazýva multiverzum.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre