SpravodajstvoVeda a výskum

Čo by sa dialo, ak by Perseverance objavil stopy života na Marse?

Rover začne svoju ambicióznu misiu už čoskoro.

Len nedávno, 18. februára, na povrch Marsu pristál ambiciózny rover americkej vesmírnej agentúry NASA. Momentálne sa pripravuje na svoju vedeckú misiu, ktorou bude hľadanie známok života v kráteri Jezero, píše portál Universe Today. Čo sa bude diať, ak by rover potvrdil existenciu života na červenej planéte?

Na Mars zavítalo už veľké množstvo sond, či roverov, ktoré sa snažili pochopiť, ako mohla planéta vyzerať pred niekoľkými miliardami rokov. Vedci pochopili, že kedysi bol Mars veľmi odlišným miestom. Mal hustejšiu atmosféru, teplejšie podnebie a možno aj tečúcu vodu na povrchu. Predpokladá sa, že kráter Jezero, kde Perseverance pristál, bol kedysi jazerom a riečnou deltou. Vedci veria, že ak sa niekde na planéte nachádzajú stopy mikrobiálneho života, môže to byť práve tam.

„Ako povedal Carl Sagan: Ak uvidíme ježka, ktorý civí do kamery, budeme mať nevyvrátiteľný dôkaz o tom, že na Marse existuje a existoval život, no podľa našich skúseností je takéto niečo veľmi nepravdepodobné. Výnimočné tvrdenia si vyžadujú výnimočné dôkazy a ak chceme tvrdiť, že na Marse existoval mikrobiálny život, potrebujeme naozaj dobré dôkazy, ktoré by to potvrdili,“ vyjadril sa Gentry Lee, z NASA’s Jet Propulsion Laboratory.

Život na Marse

Ak bol Mars niekedy v minulosti obývateľný, okno mohlo byť veľmi malé, čo znamená, že ak existoval na planéte život, nebude zložitejší ako baktérie. Napriek tomu je rover Perseverance vybavený tým najlepším vybavením a odhodlaním nájsť akékoľvek stopy. Čo sa teda bude diať, ak sa mu to podarí?

V prvom rade by išlo o historický objav a zároveň prvý objav života, ktorý sa nachádza mimo našej planéty. Objav by samozrejme vyvolal aj celú radu ďalších otázok. Je život na Marse príbuzný s tým našim? Ak by bola odpoveď áno, vedci by získali jasný dôkaz o tom, že život sa môže rozšíriť po celej Slnečnej sústave. Zároveň by ale existovala aj možnosť, že sa život na planéty dostal pomocou asteroidov, či komét.

Zároveň by to mohlo znamenať aj to, že život na Marse môže stále existovať. Existujú teórie, ktoré tvrdia, že život, rovnako ako voda, nezmizol z povrchu Marsu, ale presunul sa pod povrch. Každopádne rover Perseverance zozbiera vzorky, ktoré poputujú v rámci ďalšej misie späť na Zem, kde budú dôkladne analyzované.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close