Čínski vedci práve predstavili jadrovú batériu, ktorú netreba nabíjať

Revolučná jadrová batéria Zhulong-1 sľubuje mega výdrž a dlhú životnosť. Má 10-krát väčšiu hustotu energie než bežné Li-ion batérie.

Výskumníci predstavujú jadrovú batériu tisícekrát výkonnejšiu ako všetci jej predchodcovia
Zdroj: Vosveteit.sk, AI

Batérie sú dnes kľúčovým komponentom mnohých zariadení. Nejde len o elektromobily či mobily, ale aj o kvantum ďalších technológií. Kritickým bodom je však ich výdrž a potreba pravidelného nabíjania, resp. výmeny.

Zdá sa však, že čínski vedci prišli s prelomovou technológiou, upozorňuje čínska spravodajská agentúra. Reč je o jadrovej batérii. Čínsky technologický gigant, spoločnosť Wuxi Beita Pharmatech Co., Ltd., vyvinula prototyp jadrovej batérie Zhulong-1. Len pre zaujímavosť, toto meno v starodávnom texte Shan Hai Jing symbolizuje večné svetlo a energiu.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Zhulong-1 pracuje rozdielne v porovnaní s bežnými batériami

Bežné batérie, ako lítium-iónové (Li-ion), alkalické alebo olovené akumulátory, fungujú na chemickej reakcii, ktorá generuje elektrickú energiu. Zhulong-1 však nevyužíva chemické reakcie, ale jadrový rozpad izotopu uhlíka-14 (C-14) v kombinácii s karbid-kremíkovým (SiC) polovodičom na výrobu energie. Keď sa C-14 rozpadá, uvoľňuje beta častice, ktoré interagujú s polovodičom a vytvárajú stály tok elektrónov.

Kľúčovou výhodou tohto nového typu batérie, ako už asi tušíš, je jej polčas rozpadu 5 730 rokov, vďaka čomu poskytuje stabilný a dlhotrvajúci zdroj energie.

Počas živého testu v laboratóriu Wuxi Beita fungovalo LED svetlo napájané batériou Zhulong-1 bezchybne takmer štyri mesiace a vykonalo viac ako 35 000 pulzných zábleskov. Výskumníci ďalej overili praktickosť batérie jej integráciou s Bluetooth čipom, ktorý úspešne vysielal a prijímal bezdrôtové signály.

Výskumníci hovoria, že batéria za 50 rokov fungovania prejde degradáciou menšou ako 5 %. Ďalej tvrdia, že energetická hustota novej jadrovej batérie je 10-krát vyššia ako pri komerčných lítium-iónových batériách a že jej prevádzková teplota je od -100 °C do 200 °C.

Možno sa teraz pýtaš, kde by sa takýto typ batérie mohol využiť. Výskumníci hovoria, že môže nájsť uplatnenie v zdravotníctve, napríklad na napájanie implantov, ako sú kardiostimulátory alebo mozgové rozhrania. Okrem toho v IoT zariadeniach, v extrémnych podmienkach (napr. na Mesiaci, v hlbokom oceáne, Antarktíde…) či počas vesmírnych misií. Jej súčasný výkon dosahuje aktuálne najviac 433 nanowattov, čo postačuje na napájanie nízkoenergetických zariadení, ako sú kardiostimulátory, mozgové implantáty a rôzne senzory.

Vedci v súčasnosti pracujú na druhej generácii batérie, Zhulong-2. Očakáva sa, že bude predstavená začiatkom budúceho roka, pričom jej veľkosť bude porovnateľná s bežnou mincou.

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre