Tajomný raketoplán Amerických vesmírnych síl sa vrátil na Zem po 434 dňoch: Nikto netuší, čo tam hore robil!

Po 434 dňoch na obežnej dráhe sa tajomný raketoplán X-37B vrátil na Zem. Jeho skutočný účel zostáva záhadou.

vesmirna raketa raketoplan vesmirne plavidlo
Zdroj: Vadim Sadovski / Shutterstock.com

Po 434 dňoch strávených na obežnej dráhe sa na Zem vrátil tajomný X-37B, bezpilotné vesmírne lietadlo Amerických vesmírnych síl. Úspešne tak ukončilo svoju siedmu misiu, no skutočný účel tohto stroja zostáva aj naďalej neznámy. Program X-37B bol spustený v roku 2010 a od tej doby sa stal predmetom mnohých špekulácií. Na tému upozornil portál Techspot.

Špekulácie o tom, či X-37B slúži ako špionážny nástroj, vojenský prostriedok rýchlej reakcie alebo na úplne iné účely, neutíchajú. Vesmírne sily zatiaľ zverejnili len to, že lietadlo vykonalo „rozsah testovacích a experimentálnych cieľov“. Medzi hlavné teórie patrí, že môže slúžiť na sledovanie nepriateľských satelitov alebo ako platforma pre rýchlu reakciu v prípade krízy. Niektorí experti tiež naznačujú, že X-37B môže byť použitý na testovanie nových technológií pre budúce vesmírne misie, ako napríklad nové materiály alebo systémy pre dlhodobé pobyty v kozme.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ
Vesmírny raketoplán
Zdroj: NASA

To čo je pravou misiou raketoplánu je stále záhadou!

Misia s označením OTV-7 odštartovala 28. decembra 2023 z Kennedyho vesmírneho strediska NASA na Floride na palube raketoplánu SpaceX Falcon Heavy. Lietadlo bolo umiestnené na vysoko eliptickú obežnú dráhu, kde okrem iného testovalo technológiu povedomia o vesmírnej doméne a vykonávalo experimenty s radiačným efektom. X-37B je poháňaný solárnymi článkami a lítium-iónovými batériami, čo mu umožňuje zostávať na obežnej dráhe stovky dní. Jeho maximálna rýchlosť pri návrate do atmosféry môže dosiahnuť až niekoľko tisíc kilometrov za hodinu, čo je veľmi podobné raketoplánom z éry NASA.

Zaujímavosťou je, že X-37B koncom minulého roka vykonal sériu aerodynamických brzdných manévrov s využitím odporu zemskej atmosféry. Tento manéver umožnil zmenu obežnej dráhy s minimálnymi nákladmi na palivo a zároveň poslúžil na bezpečnú likvidáciu komponentov servisného modulu. Táto technológia môže byť veľmi dôležitá pre budúce vesmírne misie, keďže umožňuje efektívne využiť zdroje a predĺžiť životnosť vesmírnych lodí.

Chystaná misia OTV-8 je ešte väčšou záhadou

X-37B, ktorý pristál 7. marca 2025 na základni vesmírnych síl Vandenberg v Kalifornii, pripomína miniatúrny raketoplán. S dĺžkou približne 8,2 metra a rozpätím krídel takmer 4,5 metra, tento stroj preukázal svoju flexibilitu a schopnosť vykonávať dlhodobé misie. Jeho konštrukcia je navrhnutá tak, aby mohol vydržať extrémne teploty a radiáciu, čo je dôležité pre dlhodobé pobyty v kozme.

Podplukovník Blaine Stewart, programový riaditeľ projektu X-37B, označil nedávne úspechy za významný míľnik vo vývoji schopností amerických vesmírnych síl.

„Úspech misie OTV-7 je dôkazom našich schopností vyvíjať a operačne používať pokročilé vesmírne systémy,“ uviedol Stewart.

Čo však vesmírne sily chystajú pre misiu OTV-8, zatiaľ zostáva tajomstvom. Budúcnosť programu X-37B môže byť ešte zaujímavejšia, keďže sa očakáva jeho ďalší rozvoj a implementácia nových technológií. Experti sa domnievajú, že X-37B môže byť kľúčovým prvkom v budúcom rozvoji vesmírnych síl USA, najmä v oblasti sledovania a ochrany vesmírnych aktiv.

Vzhľadom na rastúce napätie v kozmickom priestore a potrebu efektívnej obrany, môže X-37B hrať dôležitú úlohu v zabezpečovaní strategických záujmov USA. Zatiaľ čo oficiálne informácie sú obmedzené, experti očakávajú, že budúcnosť programu X-37B bude ešte viac zaujímavá a inovátorská.

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre