SpravodajstvoVeda a výskum

Červia diera ako stroj času. Realita, či fikcia?

Vedci prišli s novou hypotézou, ktorá umožňuje cestovanie v čase, pomocou fenoménu, ktorý sa nazýva červia diera

Cestovanie časom je populárnym námetom rôznych vedecko-fantastických diel. Hoci vedci nepoznajú jediný zákon fyziky, ktorý by to absolútne zakazoval, zatiaľ nenašli spôsob, ako navštíviť minulosť, prípadne budúcnosť. Nie je to však len o zákonoch, ak by sa im to nejakým spôsobom podarilo, vzniklo by kopec nepríjemných paradoxov.

Nová hypotéza naznačuje, že by to naozaj bolo možné, potrebujeme na to len červiu dieru. Červia diera je teoretickým fenoménom, ktorý by nám umožnil prekonávať nepredstaviteľné vzdialenosti v priebehu okamihu. Je to akousi skratkou cez vesmír, tunelom, ktorý spája dva vzdialené body. Podľa vedcov by ale mohli byť aj akýmsi strojom času. Píše o tom portál universetoday.com

V prvom rade musíme nájsť červiu dieru a zrýchliť ju na rýchlosť svetla. Všeobecná teória relativity nám hovorí, že čas plynie pomalšie pre pohybujúce sa objekty a čokoľvek, čo sa pohybuje blízko rýchlosti svetla, zažíva iný tok času. Späť k červím dieram. Ak by ste jeden koniec donútili hýbať sa veľmi rýchlo, „vnútorné hodinky“ by neboli synchronizované s druhým koncom.

Následne treba presunúť „cestujúci“ koniec k tomu, ktorý stojí na mieste. Keďže oba konce zažívajú iný tok času, jeden bude v minulosti. Znamená to, že do tunela by ste vstúpili v prítomnosti a vystúpili v minulosti.

Nutné podotknúť, že celé je to len hypotéza, no vedci v nej vidia šikovný spôsob ako oklamať prírodu a jej „zákazy“ týkajúce sa cestovania v čase. Problémom je, že príroda nemá veľmi v láske ani červie diery. Vždy keď začnú vedci pracovať na teóriách, ako jednu zostrojiť, zistia že sú zákonite nestabilné. Hneď ako do nej niečo vstúpi, okamžite sa „uzatvorí“ a vymrští kúsky vášho tela naprieč vesmírom.

Červia diera sa uzatvorí tak rýchlo, že ňou nestihne preletieť ani lúč svetla. Vyzerá to tak, že aj keby sa nám podarilo objaviť vo vesmíre červiu dieru, pravdepodobne by sa nedala vôbec použiť.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close