Bol vesmír vytvorený špeciálne pre ľudí?

Ak by vesmír vyzeral len o trochu inak, nič čo poznáme by nemohlo existovať

planety vesmir
Zdroj: Mikkehouse (pixabay.com)

Vesmír je pre nás stále veľkou záhadou. Netušíme prečo vznikol a ani prečo vyzerá tak, ako vyzerá. Netušíme, prečo a ako v ňom vznikol život, ale ani to, prečo sme okrem Zeme nenašli život nikde inde. Fyzička Sabine Hossenfelder sa opýtala rečnícku otázku, na ktorú si aj sama odpovedala: „Je vesmír vytvorený pre nás?“ Odpoveď znela nie.

Tým sa to ale nekončí. Hossenfelder sa pre portál mindmatters.ai vyjadrila, že momentálne neexistuje spôsob, ako by sme mohli na jej otázku odpovedať. Existujeme totiž v jednom vesmíre a tak máme k dispozícii len jednu sadu dát.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Neexistuje spôsob, ako by sme mohli túto teóriu kvantifikovať. Ak chceme zistiť pravdepodobnosť, že vesmír bude vyzerať tak, ako vyzerá, potrebujeme niekoľko vzoriek dát. Povedať, že je niečo nepravdepodobné, ak ide o jeden príklad, ktorý sme boli schopní pozorovať, nedáva logiku,“ tvrdí Hossenfelder.

Jemne vyladený vesmír

Experimentálny fyzik Rob Sheldon potvrdzuje slová Sabiny Hossenfelder. Dodáva však, že vesmír bol len „dobre navrhnutý.“ Naráža pritom na teóriu ktorá tvrdí, že vesmír bol špecificky navrhnutý tak, aby podporoval život. Či už ide špecificky o nás alebo nie je diskutabilné. Na podporu tejto teórie existuje množstvo argumentov. Tie tvrdia, že ak by došlo čo i len k malej zmene vo vesmíre, život by v ňom nedokázal existovať.

„Skutočne ohromujúca vec nie je, že život na Zemi je vyvážený na ostrí noža, ale že celý vesmír je vyvážený na ostrí noža a nastal by totálny chaos, ak by sa hociktorá prírodná konštanta čo i len trochu posunula,“ hovorí profesor teoretickej fyziky Paul Davies.

Zaujímavosťou je, že vedecká komunita s určitým nadhľadom akceptuje to, že náš vesmír je z fyzikálneho hľadiska „jemne vyladený pre život.“ Zároveň však neexistujú dôkazy, ktoré by nám ukázali, že vesmír mohol vzniknúť aj inak a preto sa tento problém radí medzi desať najväčších nevyriešených problémov fyziky.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre