Astronómovia objavili planéty, ktoré sa môžu scvrkávať

Hlavným vinníkom môže byť v tomto prípade hviezda

Záhadná exoplanéta
Zdroj: NASA, ESA, M. Kornmesser (ESA/Hubble)

Vedci dlho predpokladali, že obrovské plynné planéty môžu prísť o svoju atmosféru. V takomto prípade po sebe zanechávajú jadro, ktoré nie je väčšie ako kategória planét s názvom Super-Zem (pozn. redakcie: Aby mohla byť planéta považovaná za Super-Zem, musí mať hmotnosť minimálne 3.2-násobku hmotnosti Zeme.). Nová štúdia však hovorí, že plynné a ľadové obry môžu o svoje vrstvy prísť v priebehu miliardy rokov, píše portál Universe Today.

Tie najväčšie planéty v našej galaxii sa radia buď medzi plynné, alebo ľadové obry. Astronómovia však predpokladali, že ak sú tieto planéty vystavené dostatočne veľkému množstvu radiácie, môžu o svoje plynné atmosféry prísť. Tým pádom po nich ostane len skalnaté jadro. Doteraz ale netušili, ako dlho môže tento proces trvať. Špekulovalo sa, že by mohol dlhšie, než náš vesmír existoval a tým pádom neprešlo dostatok času na to, aby sme ho mohli pozorovať.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zmenšujúce sa planéty

Pomocou prieskumov Kepler a Gaia sa astronómom podarilo nájsť odpoveď. Výsledky novej štúdie analyzovali súbor hviezd, ktoré majú vo svojej blízkosti veľké plynné planéty. Staršie hviezdy zvyknú mať vo svojej blízkosti menšie svety. Čím mladšia hviezda je, tým je pravdepodobnejšie, že v jej blízkosti nájdeme sub-Neptún (pozn. redakcie: planéty, ktoré takmer dosahujú hmotnosť Neptúnu). Čím je hviezda staršia, tým je pravdepodobnejšie, že bude mať vo svojej blízkosti Super-Zem.

„Astronómovia dlho predpovedali, že by sa planéty mohli scvrknúť, netušili však, že sa to môže odohrať v rozmedzí miliardy rokov,“ hovorí Travis Berger z University of Hawaii.

Astronómovia dokázali v rámci štúdie pozorovať zmeny, ktoré sa udiali v priebehu miliardy rokov. Z toho im vyplýva, že planéty musia prechádzať určitou evolučnou cestou. Príkladom môže byť plynná planéta, ktorá dôsledkom radiácie príde o svoju atmosféru a ostane po nej len jej jadro, ktoré má hmotnosť Super-Zeme.

Príkladom tohto javu môže byť objav z minulého roka. Astronómovia identifikovali planétu s názvom TOI-849b, ktorá bola kedysi plynným obrom. Nachádza sa však tak blízko svojej domovskej hviezdy, že jedno obehnutie jej trvá o čosi menej, ako deň na Zemi. Objavené bolo však len jej pevné jadro a vedci sa domnievajú, že solárne vetry hviezdy mohli odfúknuť atmosféru plynného obra. Planétu objavil teleskop americkej NASA, TESS (pozn. redakcie: Transiting Exoplanet Survey Satellite).

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre