Astronómovia objavili najstaršiu a najextrémnejšiu čiernu dieru vo vesmíre

Galaxia, v ktorej sa supermasívna čierna diera nachádza, zároveň patrí ku vzácnemu druhu galaxií

cierna diera
Zdroj: flickr.com (European Southern Observatory) CC BY 2.0 DEED

Medzinárodnému tímu vedcov sa podarilo identifikovať jeden z najvzácnejších druhov galaxie, ktorá vyžaruje gama žiarenie. Ide o galaxiu radiacu sa do skupiny BL Lacertae a tá mohla vzniknúť v prvých 2-miliardách rokov nášho vesmíru, píše portál Phys.org.

Na jej odhalenie použili jeden z najväčších optických teleskopov na svete, Gran Telescopio Canarias. Len hŕstka galaxií vyžaruje gama lúče, ktoré sa radia k najextrémnejším formám svetla. Astronómovia predpokladajú, že tieto lúče vznikajú v blízkosti supermasívnych čiernych dier, ktoré sa nachádzajú v jadrách týchto galaxií.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Keď supermasívna čierna diera pohltí hmotu, vypustí do svojho okolia prúd, ktorý pozostáva z hmoty a žiarenia. Existuje len pár aktívnych galaxií, ktoré majú tento prúd namierený smerom k Zemi. Vďaka tomu ich môžu astronómovia pozorovať. Tieto aktívne čierne diery sa nazývajú blazary a sú to jedny z najväčších zdrojov žiarenia vo vesmíre.

Nesúlad s teóriami

Mladé galaxie s aktívnymi jadrami sa nazývajú rádiové kvazary. Astronómovia predpokladajú, že postupom času sa z takýchto galaxií stanú blazary, radiace sa do skupiny BL Lacertae. Inými slovami, rádiové kvazary pripomínajú život dospeláka, zatiaľ čo galaxie podobné BL Lacertae, pripomínajú staršieho človeka. Túto teóriu podporujú aj viaceré dôkazy. Najmladší rádiový kvazar pochádza z obdobia, kedy mal náš vesmír len miliardu rokov, zatiaľ čo najmladší blazar pochádzal z obdobia, keď bol vesmír starý 2.5-miliardy rokov. Táto teória sa javila ako pravdivá.

„Rýchlosť svetla je limitovaná, čo znamená, že sa ku nám svetlo nedostáva okamžite a čím ďalej sa do vesmíru pozeráme, tým vidíme viac do jeho minulosti,“ vyjadril sa Alberto Domínguez, z Institute of Physics of Particles and the Cosmos.

Nový objav však ponúkol astronómom pohľad na ešte mladší blazar. Jeho objavenie tým pádom napadá súčasné teórie o vývoji aktívnych galaxií.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre