Apple má prvý iPhone s USB-C. Nevyrobila ho však spoločnosť, ale jeden z technologických nadšencov

Technologický nadšenec svojpomocne doma vymenil na iPhone X Lightning konektor za USB-C.

prvy iphone s USB C vystupom
Zdroj: YouTube (Kenny Pi)

Téma okolo výstupu USB-C v posledných týždňoch eskalovala. Dôvodom je, že po dlhšej dobe Európska komisia urobila prvý krok, ktorým je predloženie legislatívneho návrhu, aby výrobcovia drobnej elektroniky vrátane výrobcov smartfónov, museli vo svojich zariadeniach využívať USB-C výstup. Samozrejme, zatiaľ čo veľká časť výrobcov s tým súhlasí a už dnes využíva tento štandard, tak na opačnej strane stojí americký Apple, ktorý využíva svoje vlastné riešenie.

Očakáva sa, že Európska únia skôr, či neskôr príjme opatrenie, ktoré by nútilo výrobcov elektroniky implementovať do svojich zariadení USB-C výstup, ktorý je tvorcami legislatívy, ale i veľkou časťou používateľov, preferovaný.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Otázkou preto zostáva, podarí sa spoločnosti Apple presvedčiť európskych legislatívcov, aby bol predložený návrh zvrhnutý zo stola? Nateraz sa zdá, že prechod z Lightning konektora na USB-C, je neodvrátitelným.

Používateľ zariadenia iPhone X zobral iniciatívu do svojich rúk

Jeden z používateľov iPhone X zobral túto iniciatívu do svojich rúk a rozhodol sa nečakať na prijatie legislatívy a následne kroky spoločnosti Apple, aby implementovala tento štandard do svojich zariadení. Svojpomocne vymenil Lightning výstup za USB-C. Na tému upozorňuje portál xda-developers.com.

Ak si však myslíte, že stačí smartfón jednoducho otvoriť, odspájkovať Lightning a na jeho mieste prispájkovať USB typu C… tak nie. Nie je to také jednoduché a nefunguje to tak ľahko. Podľa autora na získanie funkčného portu USB-C na zariadení iPhone X bolo potrebné navrhnúť DPS ​​s portom. Tu však treba povedať, že navrhnúť dizajn je jedná vec, ale dostatočne ho zmenšiť a vtesnať ho do úzkeho teľa smartfónu v domácich podmienkach, nie je tak jednoduché, ako sa môže zdať. Na výsledok jeho práce, hoci to „nevyzerá perfektne“, ale funguje, sa môžete pozrieť nižšie vo videu.

„To je ono. Konečne som postavil prvý iPhone na svete s portom USB typu C. Podporuje nabíjanie a prenos dát. Prvá časť bola o uvedení elektroniky do činnosti. Ďalším krokom bolo spätné inžinierstvo konektora Apple C94 a výroba vlastnej dosky plošných spojov so zásuvkou USB C. Potom boli stanovené a testované schémy projektu a finálne bolo, aby sa zmestili do iPhonu! Som veľmi rád, že vám tento režim môžem ukázať vo forme krátkeho videa na YouTube. Čoskoro vyjde celovečerné video,..“ píše autor videa na serveroch YouTube.

Prečo sa Apple nechce vzdať Lightning konektora? O dôvodoch môžeme len špekulovať

Prečo sa Apple nechce vzdať Lightning výstupu, môžeme dnes len špekulovať. Spoločnosť sa častokrát oháňa technologickým progresom, ktorý diverzita trhu prináša. Na druhej strane tvrdiť, že výrobcovia, ktorí používajú USB – C výstup medzi sebou „nesúperia a stoja na mieste“, by bol nonsens. Stačí sa pozrieť len na spoločnosti Xiaomi a Oppo, ktoré sa predbiehajú v tom, kto prinesie vyšší výkon nabíjania bez toho, aby nedochádzalo k neprimeranej degradácii batérií.

Na opačnej strane barikády sa skôr objavujú názory, ktoré hovoria o tom, že Apple spolu s patentmi a licencovaním konkrétnych výrobcov tohto príslušenstva, generuje nemalé finančné prostriedky z predaja originálneho príslušenstva. Otázkou je, ak by Apple používal USB – C výstup, bol by americký gigant schopný generovať také financie, ako dnes generuje ich predajom? Pravdepodobne nie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre