Android už v blízkej dobe obmedzí využívanie niektorých aplikácií: Bude sa to týkať aj vás?

Určitá skupina aplikácií sa v rámci systému Android výrazne obmedzí na funkcionalite. Zmeny však čakajú aj ich vývojárov.

Xiaomi ban
Zdroj: Unsplash.com (Đức Trịnh, úprava Vosveteit.sk)

Možno aj vy vo svojom telefóne vlastníte veľké množstvo aplikácií, pričom sami neviete, k čomu slúžia. Špecifickým prípadom sú však aplikácie, ktoré sľubujú nejaké funkcie, no svoju funkciu neplnia. Používatelia tak vôbec netušia, čo vlastne tieto aplikácie robia, no držia si ich v smartfónoch s domnienkou, že im pomáhajú vylepšovať výkon zariadenia či jeho celkový chod. A práve s týmito aplikáciami sa bude snažiť nová verzia systému Android skončiť. Portál andro4all.com nás totiž teraz informuje o tom, že aplikácie sľubujúce vylepšenie výkonu či zrýchlenie zariadenia budú v rámci ich systému obmedzené. Ako k tomu systém pristúpi si teraz prezradíme spoločne.

Aplikácie s prísľubom optimalizácie výkonu už v systéme Android nevyužijeme

Množstvo používateľov smartfónov niekedy vyskúšalo aplikácie, ktoré sľubujú vylepšenie výkonu zariadenia, jeho zrýchlenie či vyčistenie pamäte RAM. Takéto aplikácie však neprinášajú požadovaný výsledok, keďže v konečnom dôsledku len zabíjajú aktívne procesy. Tie si tak musí smartfón opätovne zapnúť a využíva viac cyklov CPU počas týchto procesov. Využívanie podobných aplikácií sa teda skutočne neodporúča, na čo poukazuje aj spoločnosť Google. Tá v rámci operačného systému Android 14 má obmedziť funkcionalitu podobných aplikácií.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
android smartfon (2)
Zdroj: Pixabay.com (iXimus)

Po novom tak majú podobné aplikácie vedieť ukončiť len svoje vlastné procesy a nie procesy iných aplikácií. Vďaka tomu sa zaistí, že tieto appky už nebudú v rámci systému Android škodiť a vykonávať procesy, ktoré môžu zariadenie dokonca spomaľovať. Tu však ale spoločnosť Google nekončí a prináša ďalšie úpravy, ktoré sa budú v rámci smartfónov s ich systémom zavádzať. Používatelia sa teda už nebudú nechávať klamať aplikáciami, ktoré nevykonávajú svoju prácu tak, ako ju v skutočnosti prezentujú.

Google uvádza, ako tieto aplikácie pracujú

Podľa slov spoločnosti Google, ktorá stojí za systémom Android no aj za Obchodom Play s aplikáciami, nie je možné, aby aplikácie tretích strán vylepšovali pamäť, výkon alebo termoreguláciu Android zariadení. Upozorňuje tak používateľov, že tieto aplikácie zavádzajú a neprinášajú požadovaný výsledok, aký by sme potrebovali. Už operačný systém sám o sebe dokáže vyhodnotiť, ktoré procesy má využívať a ako má dosiahnuť čo najväčšej efektivity v týchto oblastiach.

Android smartfon
Zdroj: unsplash.com (Adrien)

Spoločnosť rovnako vyzýva vývojárov týchto aplikácií, aby prestali zavádzať vo svojich popisoch aplikácií. Informácie o vylepšení výkonu, pamäte alebo teplote zariadenia teda už nebudú môcť vývojári využívať, čím by sa mali spraviť tieto aplikácie o niečo transparentnejšie. Zmena by mala prísť spolu s Androidom 14, no vývojári by mali na popisoch svojich aplikácií zapracovať už teraz.

Využívate podobné aplikácie aj vo svojom telefóne? Alebo ste ich už dávno prehliadli? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre