Android 12 pravdepodobne vyrieši „nešikovné“ otáčanie obrazovky. Ako to chce docieliť?

Android 12 by mohol priniesť účinnejší spôsob automatického otáčania obrazovky na šírku, resp. na výšku, ako je tomu dnes.

otacanie displeja Android
Zdroj: Vosveteit, clipartkey, Android

Otáčanie obrazovky v aktuálnych verziách Androidu nie je doriešené ideálne. To by sa však mohlo v budúcej verzii operačného systému zmeniť Android 12. Naznačujú to najnovšie úniky informácií, na ktoré poukazuje portál 9to5google.

V súčasnosti sa obrazovka smartfónu otáča v závislosti od orientácie smartfónu. Tá však môže byť v „rozpore“ s tým, ako chceme zobrazovať obsah obzvlášť v prípadoch „otočeného zariadenia na polku“. Častokrát v tejto situácii dochádza k otočeniu obrazovky na šírku, hoci komfortnejšie je zobrazenie obsahu na výšku.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Príchodom Androidu 9 smartfóny dostali tlačidlo otáčania zariadenia, ktoré sa zobrazuje v oblasti softwarových tlačidiel. Tie však musia byť aktívnymi. Rovnako treba dodať, že Google, ako aj výrobcovia smartfónov, prostredníctvom svojich nadstavieb, tlačia na ovládanie zariadenia prostredníctvom gest. Inými slovami, riešenie ktoré priniesol Android Pie nie je dnes efektívnym. 

Automatické otáčanie displeja Android smartfónov by mohlo byť efektívnejšie

Portál 9to5google upozorňuje však na nové možné riešenie, ktoré bude za týmto účelom využívať prednú kameru smartfónu, ktorá bude snímať tvár používateľa, ako sa pozerá na zariadenie. Konkrétne bude snímať, akým smerom je otočená hlava na základe čoho bude vyhodnocovať vhodnú orientáciu zobrazenia obsahu. Mnoho ďalších informácií o tejto technológii, resp. algoritmoch aktuálne nemáme. Môžeme však predpokladať, že kamera nebude stále aktívnou, ale bude sa zapínať potom, ako akcelerometer zaeviduje polohu, pre ktorú je typické zobrazenie obsahu na šírku. Mimochodom, podobnou technológiu disponujú už dnes vybrané telefóny spoločnosti Huawei.

Rovnako treba dodať, že vzhľadom na to, že tento spôsob otáčania displeja, ku ktorému dochádza na základe snímania tváre, bude pravdepodobne prebiehať len na úrovni smartfónu. Dôvodom je ochrana osobných údajov. Zároveň by nemalo dochádzať k ukladaniu fotografií, či k ich odosielaniu a podobne.

Podľa aktuálne dostupných informácií, je možné, že táto automatická rotácia obrazu založená na snímaní tváre by mohla byť prítomnou príchodom systému Android 12. Portál v závere však dodáva, že rovnako je možné, že táto funkcia bude v úvode exkluzívne dostupnou len pre telefóny Pixel.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre