ANDROIDAppleBezpečnosťSpravodajstvo

Americká polícia hovorí, že prelomiť Android je náročnejšie ako iOS

Americkí špecialisti na extrakciu dát zo smartfónov hovoria, že Android 10 je aktuálne náročnejšie prelomiť ako iPhone telefóny s iOS.

Smartfóny vedia o svojich majiteľoch vypovedať veľa informácií. A preto sú záujmov nie len pre hackerov a potenciálnych záškodníkov, ale aj pre policajných orgánov, ktoré pomocou nich sú schopné častokrát odhaliť trestnú činnosť. Preto napríklad americká vláda v priebehu minulého roka vydala verejnú výzvu smerom hlavne ku spoločnosti Apple v mene „bezpečnosti“, aby nechala vo svojich zariadeniach takzvaný „backdoor“, ktorý by umožňoval vyšetrovateľom prístup k týmto dátam. Spoločnosť Apple samozrejme túto výzvu kompletne odmietla, ako aj mnohí ďalších výrobcov.

Prelomenie nového Androidu je náročnejšie, ako tomu bolo v minulosti

Dešifrovanie svojich zariadení odmietlo viacero výrobcov,  policajným orgánom tak zostáva jedine dešifrovanie smartfónov „na vlastnú päsť“. Vo všeobecnosti sa pokladá iOS za systém s lepším zabezpečením, ako je Android. Dôvodom je hlavne uzatvorenosť operačného systému. Preto najnovšie slová detektíva Rex Kiser, ktorý vykonáva digitálne forenzné vyšetrovania na policajnom oddelení  vo Fort Worht (pozn. redakcie: mesto v Texase) mnohých môžu prekvapiť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Pred rokom sme sa nemohli dostať do iPhone telefónov, ale mohli sme sa dostať do všetkých Androidov. Teraz sa nemôžeme dostať do mnohých Androidov. “

Ďalej vysvetľuje, že vyšetrovatelia využívajú na tieto účely hlavne spoločnosť Cellebrite (pozn. redakcie: Cellebrite DI je izraelská spoločnosť, ktorá vyrába zariadenia na extrakciu, prenos a analýzu údajov pre mobilné telefóny a mobilné zariadenia. Spoločnosť je dcérskou spoločnosťou japonskej spoločnosti Sun Corporation), ktorá sa pokladá za jednu z najlepších vo fachu. V  súčasnosti spoločnosť nemá problém s dešifrovaním mnohých iOS smartfónov, vrátane najnovšieho iPhone telefónu 11 Pro Max, netýka sa to však nových Android zariadení. V tomto prípade je nástroj  výrazne menej účinnejší (v správe sa spomínajú napríklad zariadenia Google Pixel 2, Samsung Galaxy S9 či Huawei 20 Pro, ktoré sa im nepodarilo dešifrovať).

„Z niektorých novších operačných systémov je získať dáta ťažšie.“ hovorí Kiser, ktorý ďalej dodáva: „Myslím si, že veľa týchto [pozn. redakcie: telefónnych] spoločností sa len snaží sťažiť orgánom činným v trestnom konaní získavať údaje z týchto telefónov… pod zámienkou súkromia spotrebiteľa.“

Určite však treba povedať, že neexistuje žiadne zariadenie, ktoré je neprekonateľné, je to však čoraz ťažšie, minimálne pri vyššie spomínaných zariadeniach s najnovším operačným systémom. V každom prípade, zverejnená správa naznačuje, že hlavným „protivníkom“ polície je aktuálne Android 10.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close