Pozrite si najdetailnejšiu fotografiu Slnka, akú sa nám kedy podarilo vytvoriť

Teleskop bude dokončený v júli a bude patriť medzi najsilnejšie teleskopy na Zemi. Dovtedy robia vedci pokusné pozorovania

Slnko
Zdroj: flickr.com (Michael Karrer)

Výskumníci, ale aj verejnosť môžu vidieť jednu z najdetailnejších snímok Slnka, vďaka teleskopu DKIST (pozn. redakcie: Daniel K. Inouye Solar Telescope), ktorý sa nachádza na Havaji. Na fotografii, vypustenej na verejnosť 29. januára, môžeme vidieť štruktúry podobné bunkám. Jedna z nich má veľkosť ako americký štát Texas a obsahuje stopy magnetizmu, ktorý presahuje až do vesmíru.

Slnko
Zdroj: NSO

Vedci tvrdia, že detailné zábery z teleskopu DKIST ukazujú silu pozemných teleskopov, ktoré dokážu bez problémov zmapovať magnetické polia v slnečnej koróne, mieste kde sa odohrávajú všetky erupcie. Slnečné erupcie zasahujú život aj u nás na Zemi a majú potenciál narušiť leteckú dopravu, spôsobiť výpadky elektriny, alebo narušiť technológie, ako napríklad GPS.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Schopnosti ľudí študovať Slnko práve dosiahli novú úroveň,“ hovorí profesor Jeff Kuhn z havajskej univerzity.

Teleskop bude ešte výkonnejší. Čaká sa na to, kým spustia ešte niekoľko špičkových nástrojov. Jedná sa o zariadenie, ktoré sníma infračervené žiarenie a pomôže nám predpovedať magnetickú aktivitu Slnka a slnečné búrky. Druhý nástroj by nám mal pomôcť nazrieť do vývoja slnečného magnetického poľa.

DIKST je bezkonkurenčne najväčším a najsilnejším slnečným teleskopom a stojí na vrchole hory Haleakala, čo v preklade znamená „domov Slnka.“ Teleskop bude plne funkčný v júli tohto roku a okamžite sa stane domovom pre astronómov, ktorí budú na slnku robiť prelomové výskumy. Hoci nie je teleskop dokončený, už teraz sa robia predbežné pozorovania a testy. Keďže slnečný povrch má teplotu až 6-tisíc °C, museli vymyslieť špeciálne chladiace zariadenie.

Zaostrovacia  šošovka je natoľko horúca, že za krátku chvíľu rozpustí dokonca aj kov. Aby sa predišlo problémom, spojeným s teplotou, vedci pripravia každý večer ekvivalent bazéna plného ľadu, ktorý bude ochladzovať optiku počas dňa.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre