Akým spôsobom budú astronauti na Marse získavať kyslík?

Laboratórne pokusy ponúkajú niekoľko sľubných možností

mars zivot
Zdroj: GooKingSword

Ak sa ľudstvo rozhodne, že vycestuje na Mars, musíme sa najprv uistiť, že budeme mať dostatok zdrojov na to, aby sme mohli na červenej planéte prežiť a úspešne sa vrátiť domov, píše portál Arstechnica. Najnovšie výskumy ukazujú, že na povrchu planéty sa nachádzajú látky, ktoré by nám mohli pomôcť.

Najnovšia misia americkej vesmírnej agentúry, NASA, ktorá odštartovala v júli, nesie na svojej palube experiment, ktorý bude skúmať možnosť výroby vlastného kyslíka na planéte. Je to modul MOXIE (pozn. redakcie: Mars Oxygen In-Situ Resource Utilization Experiment). MOXIE je krabička o veľkosti toastera, ktorá vyrába kyslík z oxidu uhličitého, ktorý sa nachádza v atmosfére. Tento nástroj dokáže vyrobiť dostatok kyslíku na to, aby dokázal zásobovať jedného aktívneho človeka.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Využívanie marťanských zdrojov

Ak však chceme vyrábať palivo pre rakety, budeme potrebovať niečo väčšie. Najnovší výskum Pralaya Gayena sa zameriava na prístroj, ktorý by vedel kyslík získať z iného zdroja. Ide o roztok perchlorátu, ktorý by sa mal nachádzať na istých lokalitách. Tento prístroj dokáže rozdeliť vodu od iných zložiek a nakoniec získať kyslík a vodík.

Perchlorát je látkou, ktorá je na červenej planéte pomerne bežná. Táto látka v sebe ukrýva molekuly vody a časom môže zbierať aj vodnú paru. Preto sa z nej vytvorí roztok, ktorý má veľmi nízky bod mrazu. Existujú dôkazy, že pod povrchom Marsu sa môžu tieto roztoky nachádzať. Objavené boli prevažne v severnej polárnej oblasti.

Aby vedci túto možnosť otestovali, vytvorili zariadenie, schopné elektrolýzy. Následne vytvorili podmienky, aké by mohli nájsť na Marse. Ukázalo sa, že aspoň v laboratórnych podmienkach sa roztok dostal do zariadenia, kde sa následne vytvoril plyn, pozostávajúci z čistého kyslíka a vodíka. Podľa výsledkov, zariadenie vyprodukovalo 25-krát viac kyslíka, než je v silách zariadenia MOXIE.

Prihlás sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre