Prieskum južnej hemisféry odhalil za pár dní rekordné množstvo galaxií

Rádiové observatórium vytvorilo aj virtuálnu prehliadku

Hviezdna mapa
Zdroj: Atnf/Csiro

Astronómom sa podarilo zmapovať milión doteraz neobjavených galaxií. Ide o doteraz najdetailnejší prieskum južnej hemisféry, pomocou rádiových vĺn, píše portál Science Alert.

Najnovší prieskum bol vyhotovený rádiovým teleskopom ASKAP (pozn. redakcie: Australian SKA Pathfinder). Čo je však pozoruhodné, zoznam nových galaxií priniesol za menej ako týždeň. Podobným prieskumom trvalo niekoľko rokov, kým priniesli relevantné výsledky. Zároveň sú výsledky teleskopu ASKAP dvakrát tak detailné, ako predchádzajúce prieskumy.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Prečo je rádiová astronómia dôležitá?

Ak chceme pozorovať vesmír okolo nás, je nutné vedieť, že to, čo môžeme vidieť, je len malou časťou elektromagnetického spektra. Všetko vo vesmíre vyžaruje istú formu radiácie, ktorá sa niekde v tomto spektre nachádza. Elektromagnetické spektrum totiž zahŕňa všetko to, čo môžeme vidieť, ale aj to, čo je pre ľudské oko neviditeľné. Ide napríklad o ultrafialové žiarenie, infračervené žiarenie, alebo rádiové vlny.

Rádiové vlny majú najdlhšiu vlnovú dĺžku zo všetkých foriem svetla. Vďaka nim môžu astronómovia študovať aj tie najextrémnejšie prostredia vo vesmíre, od ľadových plynných oblakov, až po supermasívne čierne diery. Dlhé vlnové dĺžky prejdú cez oblaky, prach alebo atmosféru planéty s relatívnou ľahkosťou. Musia byť však zachytené pomocou obrovských antén.

Rádiová astronómia je relatívne mladý odbor. Jej počiatky sa datujú do 30. rokov minulého storočia. Prvým prieskumom, ktorý priniesol detailnú rádiovú mapu bol Molonglo Sky Survey. Prieskum sa ukončil v roku 2006 a po takmer desiatich rokoch priniesol len 25% celej južnej oblohy.

Najnovšiemu prieskumu sa podarilo zmapovať 83% celej južnej oblohy a zabralo mu to len desať dní. Tím, stojaci za výskumom si pripravil aj virtuálnu prehliadku. Tá bude povedomá každému, kto sa aspoň raz v živote pozrel na nočnú oblohu. Má to však háčik. V tejto prehliadke sú takmer všetky jasné body, ktoré vidíte, samostatnými galaxiami.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre