ANDROIDHuaweiSpravodajstvo

Aktuálna verzia HarmonyOS 2.0 od spoločnosti Huawei má vcelku blízko k Androidu

Zistenia portálu xda-develoeprs odhalili, že HarmonyOS 2.0 a Android (zatiaľ) majú veľa podobností

HarmonyOS 2.0 je nový a zároveň prvý operačný systém vyvinutý spoločnosťou Huawei, ktorý by mal plynúcim časom nahradiť Android v ich zariadeniach. Huawei sa k tomuto kroku uchýlil z dôvodu, že zariadenia bez podpory GSM sa zdajú byť ako nedostatočné, hoci obchod s aplikáciami rastie vrátane jeho regionálnych mutácií. Dnes už môžeme dokonca hovoriť o tom, že ku väčšine služieb, ktoré doposiaľ absentovali, nájdeme plnohodnotnú alternatívu. 

HarmonyOS 2.0 a Android majú k sebe vcelku blízko

Huawei preto v nedávnej minulosti sprístupnil HarmonyOS 2.0 v testovom zostavení pre vývojárov. Dostupným je pre niekoľko modelov zariadení. Malo by ísť o nezávislý operačný systém, ktorý by sa mal vymaniť z „podtlaku“ Androidu, a zároveň by mal priniesť vítanú konkurenciu na trh s operačnými systému. Je tomu však skutočne tak? Zistenie portálu xda-developers.com naznačujú, že tomu nemusí byť celkom tak. Dôvodom je, že HarmonyOS 2.0 sa zdá byť založený z veľkej časti na Androide. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Portál píše, že jeden z vývojárov aplikácií, vytvoril jednoduchú aplikáciu „Hello Word“, ktorá je primárne určenou pre staršiu verziou Androidu, konkrétne pre verziu Kitkat 4.4.4. Vývojár zistil, že aplikácia zobrazuje veľmi podobným spôsobom chybovú hlášku pre virtuálne zariadenie so systémom  HarmonyOS.

Podobnost hlasky_Android a HarmonyOS 2
Zdroj: xda-developers.com

„Screenshot obrazovky vľavo zobrazuje aplikáciu nainštalovanú na virtuálnom zariadení založenú na staršej verzii systému Android, ktorá v podstate zvrhne chybu, že je aplikácia vytvorená pre staršiu verziu systému Android a v novej verzii nemusí fungovať správne. Snímka obrazovky vpravo zobrazuje aplikáciu nainštalovanú na virtuálnom zariadení založenom na Harmony OS 2.0 beta a chybové hlásenie je prakticky rovnaké, rozdiel je však iba v jednoduchom zámene slova „Android“ za „Harmony OS.““

Jeden z ďalších vývojárov, hikari_calyx, známy hlavne vďaka odomykanie bootloaderov telefónov Nokia, zostavil a nainštaloval slávnu aplikáciu Superuser do virtuálneho zariadenia Harmony OS 2.0 beta. Zistil, že môže použiť ADB (Android Debug Bridge) na odovzdanie pokynov do virtuálneho zariadenia HOS. Vývojárovi sa dokonca podarilo extrahovať väčšinu systémových oddielov z virtuálneho zariadenia a odhalil, že zostavenie HarmonyOS obsahuje rámec systému Android.

ADB_HarmonyOS 2
Zdroj: xda-developers.com

Zo zistení vývojárov tak možno dedukovať, že prvá vývojárska verzia operačného systému HarmonyOS 2.0 je stále z veľkej časti založená na Androide. 

Je HarmonyOS prezlečeným Androidom?

Existuje viacero vysvetlení, prečo sa HarmonyOS 2.0 aktuálne „tvári ako Android“.  Xda-developers.com píše, že HarmonyOS 2.0 nie je pravdepodobne len „rebrandovaným Androidom“, aj keď to môže tak aktuálne vyzerať. Na základe predchádzajúcich prezentácií spoločnosti Huawei, možno predpokladať, že použitie AOSP by slúžilo ako prechodný krok k dosiahnutiu požadovaného zážitku z HarmonyOS, čo je v podstate spôsob preklenutia priepasti pre používateľov aj vývojárov aplikácií. Využitie existujúceho ekosystému AppGallery a HMS prináša impulz, takže taký prechodný krok by bol práve tým, čo HarmonyOS potrebuje na to, aby vyrazil na cestu plnou rýchlosťou.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close