NávodySpravodajstvoWindows

Ako zistiť teplotu procesora a pri akej teplote hrozí už poškodenie počítača?

Ako môžete zistiť teplotu CPU a kedy je hodnota natoľko kritickou, že hrozí poškodenia vášho počítača alebo notebooku?

V prípade smartfónov sa prehrievanie zariadenia spája najmä s vyššou degradáciou batérie. Treba však uviesť, že vysoké teploty rovnako neprospievajú ani ostatným komponentom v telefóne. Vo všeobecnosti, v prípade krátkodobého prehratia zariadenia sa nič také katastrofálne nedeje, ale ak vystavujeme naše telefóny dlhodobejšiemu prehrievaniu, tak riskujeme ich skoršie znehodnotenie, či pokazenie. Rovnako je to aj v prípade počítačov, či notebookov. Dovoľte nám preto dať vám do pozornosti postup, ako môžete odhaliť teplotu vášho procesora.

Prečo by nás mala zaujímať teplota CPU?

V súvislosti s prehrievaním počítača sa sleduje najmä teplota CPU. Dôvodom je, že ide o najväčší zdroj tepla. Aká teplota je však ideálnou a kedy by sme mali zbystrieť? Vo všeobecnosti platí, že všetko medzi 40 °C až 50 °C je ideálnou teplotou. Viacero expertov však hovorí, že bezpečnou teplotou je i teplota pod 60 °C.  Samozrejme, na teplotu CPU vplýva viacero faktorov. Najmä to, čo robíme so zariadením. Ak hráte hry, pracujete s náročným softvérom a podobne, tak teplota môže kľudne vyskočiť i na vyššie hodnoty. Naše počítače by sme však nemali dlhodobo vystavovať neprimeraným teplotám.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Okrem iného prehrievanie zariadenia ovplyvňuje aj výkon počítača, čo môže spôsobiť jeho celkové spomalenie.

 Ako môžete zistiť teplotu CPU?

Samotné zistenie teploty CPU nie je vôbec zložité. Budeme k tomu potrebovať však aplikáciu tretej strany. Dovoľte nám dať vám preto do pozornosti aplikáciu Core Temp, ktorú môžete stiahnuť z tohto odkazu. Dostupnou je zadarmo.

Potom, ako si stiahnete a nainštalujete aplikáciu do zariadenia, tak uvidíte obrazovku, ako môžete vidieť nižšie. Načítanie informácií o teplote CPU môže však chvíľku trvať, nie však dlho. Ide rádovo o pár sekúnd.

Teplota CPU_ako zistit_navod_1
Zdroj: Vosveteit.sk

Rovnako nám dovoľte dať vám do pozornosti i to, že aplikácia pridáva informáciu o teplote CPU aj do panelu s úlohami. Informácie o teplote CPU môžete mať tak vždy po ruke.

Teplota CPU_ako zistit_navod_2
Zdroj: Vosveteit.sk

Vráťme sa však späť k funkciám aplikácie. Jednou z funkcií, ktorú by ste nemali prehliadnuť, je ochrana pred prehriatím zariadenia. Ak povolíte aplikácií aby bežala na pozadí a automaticky sa spúšťala pri zapnutí zariadenia, tak v rámci ponuky Options vám odporúčame zapnúť funkciu Overheat protection. Pomocou týchto nastavení môžete zapnúť, aby vás aplikácia notifikovala potom, ako CPU dosiahne kritickú hodnotu.

Teplota CPU_ako zistit_navod_3
Zdroj: Vosveteit.sk

Ak sa vám vaše zariadenie neprimerane prehrieva, tak nám dovoľte dať vám do pozornosti článok, v ktorom sme sa venovali najčastejším problémom, prečo sa tak deje.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close