NávodySpravodajstvoWindows

Ako zistiť teplotu procesora a pri akej teplote hrozí už poškodenie počítača?

Ako môžete zistiť teplotu CPU a kedy je hodnota natoľko kritickou, že hrozí poškodenia vášho počítača alebo notebooku?

V prípade smartfónov sa prehrievanie zariadenia spája najmä s vyššou degradáciou batérie. Treba však uviesť, že vysoké teploty rovnako neprospievajú ani ostatným komponentom v telefóne. Vo všeobecnosti, v prípade krátkodobého prehratia zariadenia sa nič také katastrofálne nedeje, ale ak vystavujeme naše telefóny dlhodobejšiemu prehrievaniu, tak riskujeme ich skoršie znehodnotenie, či pokazenie. Rovnako je to aj v prípade počítačov, či notebookov. Dovoľte nám preto dať vám do pozornosti postup, ako môžete odhaliť teplotu vášho procesora.

Prečo by nás mala zaujímať teplota CPU?

V súvislosti s prehrievaním počítača sa sleduje najmä teplota CPU. Dôvodom je, že ide o najväčší zdroj tepla. Aká teplota je však ideálnou a kedy by sme mali zbystrieť? Vo všeobecnosti platí, že všetko medzi 40 °C až 50 °C je ideálnou teplotou. Viacero expertov však hovorí, že bezpečnou teplotou je i teplota pod 60 °C.  Samozrejme, na teplotu CPU vplýva viacero faktorov. Najmä to, čo robíme so zariadením. Ak hráte hry, pracujete s náročným softvérom a podobne, tak teplota môže kľudne vyskočiť i na vyššie hodnoty. Naše počítače by sme však nemali dlhodobo vystavovať neprimeraným teplotám.

Okrem iného prehrievanie zariadenia ovplyvňuje aj výkon počítača, čo môže spôsobiť jeho celkové spomalenie.

 Ako môžete zistiť teplotu CPU?

Samotné zistenie teploty CPU nie je vôbec zložité. Budeme k tomu potrebovať však aplikáciu tretej strany. Dovoľte nám dať vám preto do pozornosti aplikáciu Core Temp, ktorú môžete stiahnuť z tohto odkazu. Dostupnou je zadarmo.

Potom, ako si stiahnete a nainštalujete aplikáciu do zariadenia, tak uvidíte obrazovku, ako môžete vidieť nižšie. Načítanie informácií o teplote CPU môže však chvíľku trvať, nie však dlho. Ide rádovo o pár sekúnd.

Teplota CPU_ako zistit_navod_1
Zdroj: Vosveteit.sk

Rovnako nám dovoľte dať vám do pozornosti i to, že aplikácia pridáva informáciu o teplote CPU aj do panelu s úlohami. Informácie o teplote CPU môžete mať tak vždy po ruke.

Teplota CPU_ako zistit_navod_2
Zdroj: Vosveteit.sk

Vráťme sa však späť k funkciám aplikácie. Jednou z funkcií, ktorú by ste nemali prehliadnuť, je ochrana pred prehriatím zariadenia. Ak povolíte aplikácií aby bežala na pozadí a automaticky sa spúšťala pri zapnutí zariadenia, tak v rámci ponuky Options vám odporúčame zapnúť funkciu Overheat protection. Pomocou týchto nastavení môžete zapnúť, aby vás aplikácia notifikovala potom, ako CPU dosiahne kritickú hodnotu.

Teplota CPU_ako zistit_navod_3
Zdroj: Vosveteit.sk

Ak sa vám vaše zariadenie neprimerane prehrieva, tak nám dovoľte dať vám do pozornosti článok, v ktorom sme sa venovali najčastejším problémom, prečo sa tak deje.

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close