Ako zabrániť starnutiu a degradácii interného úložiska smartfónu? Tieto tipy neprehliadajte!

Zabrániť starnutiu interného úložiska môžete aj vy. Pozrite sa, ako by ste k tomu mali prispieť a zachovať tak výkon vášho zariadenia.

Smartfon pozor
Zdroj: flickr.com (Kārlis Dambrāns), Vosveteit.sk (úprava)

Nikoho určite neprekvapí, že naše smartfóny sa postupom času degradujú a týka sa to naozaj všetkých súčiastok. Rovnako, ako sa batéria zariadenia dokáže degradovať natoľko, že nedokáže vydržať toľko čo nová, tak ani interné úložisko nedokáže vydržať všetko. Práve z tohto dôvodu by sme sa mali starať o to, aby sa kondícia nášho interného úložiska udržiavala čo najlepšia. A ako by sme toto mali dosiahnuť? Komunita Xiaomiui nám teraz prináša niekoľko tipov k tomu, aby sme starnutie tejto súčasti smartfónu oddialili tak, ako to len pôjde. My vám teraz tieto tipy sprostredkujeme a dúfame, že vám pomôžu aj v praxi.

eMMC alebo UFS úložisko?

Tak, ako v prípade počítačových diskov typu HDD a SSD máme na výber, tak ani medzi smartfónmi to nie je inak. Tieto typy úložiska sa však nazývajú inak a fungujú na rozdielnom princípe. Dnes však vo väčšine smartfónov už nájdeme úložisko typu UFS, ktoré je rýchlejšie a ponúka väčšiu výdrž v porovnaní so starším eMMC. Musíme však poznamenať, že aj úložisko typu eMMC dnes vieme nájsť a to aj v nových smartfónoch. Vo väčšine prípadov ale ide o lacnejšie modely, ktoré potrebujú ušetriť náklady pri výrobe.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Velkost uloziska smartfonu
Zdroj: Vosveteit.sk, unsplash.com (Mark Harpur)

Lepšou voľbou je teda pre nás modernejšie UFS úložisko, ktoré dokáže vydržať aj dlhšie bez toho, aby robilo problémy. V tomto prípade najrozšírenejšiu verziou sú UFS 2.1 a 3.1. Samozrejme platí, že čím novšia verzia, tak tým rýchlejšia. Rozdiely možno vidieť najmä pri práci s väčšími súbormi. Medzi problémy tak vieme zarátať napríklad znížený výkon zariadenia či menej stabilné fungovanie. Degradácia interného úložiska sa však dá spomaliť napríklad tým, že naň nebudeme ukladať príliš veľké súbory. Rovnako by sme aj mali myslieť na to, čo v smartfóne potrebujeme a čo nie. Zbytočné súbory a aplikácie si teda do zariadenia neinštalujme ani nesťahujme.

Problémom vie byť aj využitie úložiska ako RAM

V poslednej dobe sa medzi výrobcami smartfónov stalo trendom akési využívanie interného úložiska ako rozšírenie pamäte RAM. Mali by ste však vedieť, že aj interné úložisko má cykly, ktoré môže využívať. Akonáhle však časť úložiska premeníme na pamäť RAM, bude sa využívať o niečo častejšie, čím si samozrejme bude plytvať aj cyklami. Preto ak chcete svoje interné úložisko telefónu ušetriť, radšej si vypnite systémové rozšírenie RAM.

RAM pamat
Zdroj: Vosveteit.sk

Pre dlhšiu výdrž interného úložiska sa taktiež odporúča vymazávať súbory naraz, nie po jednom. Aj keď to môže znieť zvláštne, vymazávanie každého súboru osobitne spôsobuje viac zápisov na úložisko. Naopak ak súbory odstránite spoločne, počet zápisov na úložisko sa zníži na minimum. Ak sa vám teda dá odstrániť súbory spoločne a naraz, radšej to využite.

Dávate si pozor aj na interné úložisko vášho zariadenia? A vedeli ste, že sa postupom času opotrebováva? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre