BezpečnosťSpravodajstvo

Ako si môžete nastaviť automatické mazanie vašej aktivity, ktorú o vás Google uchováva?!

Pozrite sa, ako si môžete automatizovať mazanie dát, ktoré o vás Google uchováva v súvislosti so službami spoločnosti, ktoré využívate.

Technologickí giganti o nás ukladajú extrémne veľké množstvo dát. Len niekoľko dní dozadu sme vám ukázali, čo ukladá Facebook o každom jednom používateľovi. Prostredníctvom niekoľkých krokov sme sa dopátrali nielen k záznamom o histórii našej polohy niekoľko rokov dozadu, ale aj k nášmu prvému like-u na sociálnej sieti z roku 2009. Samozrejme, Facebook nie je jediným, kto o nás uchováva kvantum dát a informácií. 

Google ponúka šikovné riešenie, ako možno automatizovať odstraňovanie dát

Google, na rozdiel od sociálnej siete Facebook, ponúka šikovný nástroj, ako môžete automatizovať odstraňovanie dát, ktoré o vás spoločnosť uchováva. K týmto nastaveniam sa dostanete pomocou adresy myactivity.google.com, kde môžete spravovať údaje, ktoré o vás spoločnosť počas používania ich služieb zozbierala.

Predtým, ako otvoríte stránku myactivity.google.com, tak je potrebné byť prihlásený k vášmu Gmail účtu. Po otvorení stránky, by ste mali vidieť obrazovku, ako môžete vidieť na prvej snímke nižšie. Tá okrem iného odhaľuje, aký typ dát o vás spoločnosť uchováva. Ide napríklad o aktivitu v aplikáciách, či históriu vašej polohy a ďalšie. Ako začnete rolovať túto ponuku nižšie, tak uvidíte chronologicky výpis vašej aktivity.

V rámci ponuky vašej aktivity, Google ponúka možnosť ich manuálneho odstránenia prostredníctvom tlačidla „Delete“. Medzi možnosťami nájdete v ponuke vymazanie histórie za poslednú hodinu, deň, či za celú históriu vášho účtu. Prípadne, môžete zvoliť vymazanie histórie len za určitý vami zvolený časový úsek. V prípade, ak zvolíte tretiu , resp. štvrtú možnosť, tak budete mať k dispozícii aj nástroj, aby ste vymazali len dáta z konkrétnych aplikácií. Túto možnosť vám dávame do pozornosti preto, lebo ak vymažete dáta všade, tak napríklad nebudete mať prispôsobené odporúčania článkov v Google Správach a podobne. Inými slovami, dobre zvážte, čo premažete. 

Automatizujte si mazanie aktivity v Google

Zatiaľ, čo vyššie sme vám ukázali, ako môžete manuálne odstrániť aktivitu, tak Google ponúka aj nástroj, ako môžete automatizovať mazanie tohto typu údajov. Urobiť tak môžete potom, ako kliknete na jednu z troch hlavných sekcií, ktoré sa vám zobrazia potom, ako otvoríte stránku myactivity.google.com. V našom prípade sme klikli na možnosť Aktivita na webe a v aplikáciách. Následne uvidíte ponuku s možnosťami, ktorú zrolujte k Auto-delete (pozn. redakcie: automatické mazanie). Potom, ako ju otvoríte, tak si budete môcť nastaviť automatické mazanie dát po 3-mesiacoch, resp. po 18, alebo po 36.

Hotovo, práve ste si automatizovali funkciu automatické mazania údajov, ktoré o vás uchováva Google v súvislosti s webovou aktivitou a aktivitou v aplikáciách. Do pozornosti vám ešte musíme dať, že tento postup, ak nechcete aby Google o vás uchovával históriu polohy, či aktivitu v službe YouTube, tak je potrebné postup vyššie opakovať aj vo zvyšných dvoch hlavných sekciách.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close