SpravodajstvoVeda a výskum

Ako sa podarilo vedcom objaviť supermasívnu čiernu dieru v jadre našej galaxie?

Verte, alebo nie, začalo sa to jednoduchým telefonátom

Uprostred našej galaxie sa nachádza supermasívna čierna diera, ktorá má hmotnosť 4-miliárd našich Sĺnk. Všetko, čo sa nachádza v Mliečnej dráhe, obieha okolo oblasti, kde sa tento gigant nachádza. Ako ju vedci však dokázali objaviť?

V roku 1974 tím vedcov dokázal ponúknuť presvedčivý dôkaz o tom, že supermasívna čierna diera, Sagittarius A*, sa naozaj nachádza v jadre Mliečnej dráhy. Príbeh však začína okolo roku 1930. Fyzik, Karl Jansky pracoval pre telefónnu spoločnosť Bell Labs a jeho prácou bolo zistiť, čo by mohlo spôsobovať šum pri telefonátoch za oceán. Hovorí o tom YouTube kanál SciShow Space.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Väčšinu času zachytával len šum, ktorý spôsobovali búrky, avšak objavil sa jeden zvláštny druh šumu, ktorý prichádzal z vesmíru. Tento šum prichádzal z oblasti v jadre našej galaxie, ktorý sa nazýva Sagittarius A. Telefónna spoločnosť nemala záujem prenasledovať tento nový druh šumu, získal si však pozornosť astronómov.

Pátranie po strede našej galaxie

Niekoľko desaťročí vedci študovali túto oblasť a snažili sa prísť na to, z kade rádiové vlny vychádzali. Astronómovia tej doby nemali dostatočne citlivé teleskopy a hoci zaznamenávali silné signály, nedokázali určiť jeden zdroj žiarenia. Okolo roku 1960 sa vedcom podarilo priblížiť sa bližšie k záhade, akou bola v tom čase supermasívna čierna diera. Tím teoretických fyzikov publikoval výskum, ktorý sa bližšie pozrel na zdroj rádiového žiarenia. Tvrdili, že mal dostatočné množstvo energie na to, aby sa dal považovať za čiernu dieru.

V roku 1974 sa vedcom podarilo pomocou virtuálneho teleskopu zachytiť jeden jediný jasný signál, ktorý považovali za čiernu dieru. Zároveň tvrdili, že novoobjavená čierna diera sa nenachádza len v strede našej galaxie, ale že ho definuje. V roku 1974 bola objavená čierna diera, ktorú dnes poznáme ako Sagittarius A*, avšak v tomto roku stále nemali dostatočné vybavenie na to, aby dokázali zistiť priemer, alebo hmotnosť tejto čiernej diery.

V roku 2002 sa vedcom podarilo zmapovať obežné dráhy hviezd, ktoré obiehajú v extrémnej blízkosti čiernej diery. Zozbierané údaje použili na vypočítanie hmotnosti a priemeru tohto objektu. Tento objav poskytol nevyvrátiteľné dôkazy o tom, že to, čo sa nachádza v jadre našej galaxie, nemôže byť nič iné, ako čierna diera.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close