Ako plánuje Elon Musk kolonizovať Mars?

Po úspešnom dokončení rakety Starship môžeme očakávať prvé kroky k najväčšiemu snu šéfa spoločnosti SpaceX

Mars je najbližšou planétou k Zemi a v súčasnej dobe získava pomerne veľa pozornosti. Nielen že tento rok odštartovali na červenú planétu 3 samostatné misie, ale ľudstvo sa intenzívne snaží prísť na spôsob, ako dostať na povrch planéty prvú ľudskú nohu. Rovnaký sen má aj šéf spoločnosti SpaceX, Elon Musk, aj keď jeho plány sú ešte o trochu ambicióznejšie. Plánuje totiž založiť na Marse prvú ľudskú kolóniu. Hovorí o tom aj video YouTube kanálu Kosmo.

Priebeh kolonizácie

Ak by sme si mali vybrať spomedzi našich vesmírnych susedov, Marsu a Venuše, Mars má najlepšie podmienky pre život ľudí. Je pravda, že na jeho povrchu ľudia bez ochrany dlho neprežijú, ale pod povrchom sa môžu nachádzať bohaté ložiská surovín, ktoré im pomôžu pri stavbe a udržiavaní prvého obydlia. Lenže osídliť novú planétu nie je vôbec jednoduchý proces. V prvom kroku sa spoločnosť SpaceX bude venovať svojej novej rakete, Starship. Tá je podľa Muskových slov „najambicióznejším projektom spoločnosti.“ Ide o raketu, pripevnenú na boosteri Super Heavy, ktorá bude schopná dopĺňať palivo priamo vo vesmíre.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Poháňaná by mala byť metánom, ktorý sa dá vyrobiť z vody a oxidu uhličitého. Ide o látky, ktoré sa dajú nájsť aj na povrchu Marsu. Starship bude najväčšou raketou, aká bola človekom postavená. Preniesť by mala až 100 ton nákladu a vo vnútri bude okolo tisíc metrov štvorcových priestoru, pre 40 kabín, určených posádke. Zároveň sa bude v rakete nachádzať priestor, ktorý ochráni astronautov pred solárnymi búrkami.

Počas prvých letov dopraví Starship na Mars všetok potrebný materiál a nástroje. Prvá ľudská posádka bude posledným štádiom kolonizácie. S príchodom prvých ľudí je potrebné, aby sa na planéte nachádzali nástroje, ktoré im pomôžu postaviť kolóniu. Zároveň musia mať astronauti prístup k vodným zdrojom a strojom, ktoré z nich dokážu vyrobiť palivo pre raketu. Prví astronauti položia základy pre ďalšie expedície. Postavia napríklad pristávaciu plochu, pre budúce misie.

Následne sa začne kolónia pomaly osamostatňovať. Pribudnú solárne panely na zber energie, ale aj skleníky na pestovanie jedla. Musk plánuje v posledných štádiách poslať na Mars až do milióna ľudí. Zdôrazňuje, že cena lístku na palube Starship by nemala presiahnuť 200-tisíc amerických dolárov.   

Len pre zaujímavosť, mnoho odborníkov si myslí, že plány Elona Muska sú tak ambiciózne, že sú až nereálne pri súčasných technológiách pričom predpokladajú, že sa to nezmení ani v najbližších rokoch.  Čo si o tom myslíte Vy? Dajte nám nižšie v komentároch vedieť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre