Vedci objavili rádiový most, ktorý predznamenáva zlúčenie galaktických skupín

Most sa radí medzi najväčšie objavené štruktúry vo vesmíre

Galaxie
Zdroj: NASA

Vzácne zlučovanie skupiny galaxií odhalilo ešte vzácnejší pohľad. Astronómom sa podarilo objaviť nízkofrekvenčné rádiové vlny, ktoré tvoria medzi zoskupeniami galaxií akýsi most. Ten má dĺžku 6.5-milióna svetelných rokov a ukazuje prepojenie magnetických polí, v skorých fázach zlučovania.

Pre vedcov ide o druhýkrát, čo mohli takýto rádiový most pozorovať. Všetky skupiny galaxií sa nachádzajú v zoskupení Abell 1758. V zrážke sú dokopy až štyri skupiny galaxií, ktoré sa stretnú v kolosálnom náraze. Pred rokom odhalili röntgenové dáta, že dvojica, nachádzajúca sa v severnej časti regiónu už má jednu zrážku za sebou. Tá sa odohrala pred 400-miliónmi rokov a dnes sú skupiny galaxií opäť na kolíznom kurze. Dvojica v južnej časti regiónu sa stretne po prvýkrát. Píše o tom portál Science Alert.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Most medzi galaxiami

Oba páry majú okolo seba rádiovú žiaru, ktorá vzniká akceleráciou elektrónov, v prípade zlučovania. Štvorica galaktických skupín je od seba delená vzdialenosťou 6-miliónov svetelných rokov, ktorá sa pomaly uzatvára. Rádiový most vedci odhalili pomocou rádiového teleskopu LOFAR. Ten sa skladá z 25-tisíc antén, na 51 rôznych miestach. Vedcom sa podarilo zaznamenať rádiovú emisiu o sile 144 megahertzov.

Rádiový most
Zdroj: Botteon et al., MNRAS, 2020

Tá sa naťahuje medzi jednotlivými pármi presne ako most. Ide o objav, ktorý priamo potvrdzuje masívne magnetické pole, ktoré skupiny galaxií prepája. Toto magnetické pole slúži ako časticový urýchľovač, zrýchľujúci elektróny až na relativistické rýchlosti (pozn. redakcie: percentá rýchlosti svetla). Vďaka tomu sa vytvára špecifický druh žiarenia, ktorý vytvára nízkofrekvenčné rádiové vlny.

Ďalším riešením by mohlo byť fermiho zrýchlenie. Podľa tejto teórie sú elektróny ovplyvnené turbulenciami a kozmickými vlnami, následkom čoho vznikajú elektromagnetické emisie. Všetky tieto príznaky by sa mohli objaviť ako prvé znaky spájania sa galaxií. Teóriu fermiho zrýchlenia potvrdzuje aj samotná rádiová frekvencia, ktorú vedci objavili. Hodnota 144 megahertzov totiž dokonale zapadá do teórie.

„Rádiové mosty sú jednými z najväčších štruktúr, ktoré sme mohli vo vesmíre pozorovať. Ich vznik sa pravdepodobne pripisuje turbulenciám, ktoré môžu vznikať ako prvotné znaky, pri zrážke galaxií,“ hovorí Andrea Botteon, ktorá pracovala na novej štúdii.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre