Ako môžete efektívne ochrániť svoj Xiaomi telefón pred vírusmi a hackermi?

Pozrite sa na časté chyby, ktoré robíme v súvislosti s Android smartfónmi, v dôsledku ktorých sa vystavujeme riziku vírusov, ale i hackerov.

hacker telefon
Zdroj: Cleanpng.com, Pixabay.com, Vosveteit.sk (koláž)

Operačný mobilný systém Android so svojim podielom medzi celosvetovo používanými systémami jednoznačne vedie. S tým ale ide ruka v ruke aj zvýšené bezpečnostné riziko týchto zariadení.

Hlavné ohrozenie prichádza najmä v podobe rôznych vírusov a hackerov. Jeho ochrana sa puzdrom na mobil Xiaomi teda ani zďaleka nekončí. Našťastie však existuje množstvo jednoduchých a účinných spôsobov, ako pred nimi môžete svoju verziu tohto najrozšírenejšieho open-source systému ochrániť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Mobilné zariadenia a tablety čelia rizikám útokom hackerov rovnako ako počítače. So základným prehľadom a niekoľkými preventívnymi odporúčaniami pri používaní vášho zariadenia im však môžete účinne predísť. O aké hrozby ide a na čo by ste mali pri ich prevencii myslieť?

Zvýšte opatrnosť na verejnej Wi-Fi sieti

Rozšírenosť verejných a voľne dostupných Wi-Fi sietí poteší každého. Niekedy, ak ste napríklad v zahraničí a nemáte dostupné mobilné dáta, nemáte ani inú možnosť. Potrebujete sa prihlásiť do svojej e-mailovej schránky alebo nedajbože internet bankingu a presunúť si peniaze. Takémuto používaniu verejnej siete by ste sa však mali pokúsiť vyhnúť. Obzvlášť pokiaľ sieť nie je zabezpečená.

WiFi bez hesla
Zdroj: Vosveteit.sk

Zachytenie vašich údajov je pritom veľmi jednoduché a postačí k tomu aj nenápadné zariadenie. Útočník tak môže napríklad zachytiť session token (zašifrované dáta o prihlásení) odoslaný z vášho zariadenia a prihlásiť sa pomocou neho do vašich sociálnych účtov. Nepríjemnosti, ktoré môže spôsobiť, kým token vyprší, sú očividné.

Ďalším a najnebezpečnejším útokom na Wi-Fi sieti je MitM – Man in the Middle (človek uprostred). Sieť, na ktorú sa vtedy pripájate, je v skutočnosti sprostredkovaná útočníkom, ktorý sa pripojil na verejnú Wi-Fi. Vďaka tomu má prístup k úplne všetkým údajom s ktorými práve pracujete, ako sú napríklad heslá.

Používajte spoľahlivý antivírus pre smartfóny

Otvorená dostupnosť kódu tohto operačného systému vývojárom umožňuje jeho mnohé modifikácie a vylepšenia. Spolu s tým sa však môžu objaviť aj rôzne bezpečnostné riziká. Tie útočníci dôverne poznajú a pre ich zneužitie najčastejšie využívajú mobilné aplikácie.

Obchody aplikácií ako Apple Store a Google Play majú viaceré procesy kontroly aplikácií, ktoré sa snažia hackeri rôznymi spôsobmi obísť. Tieto mechanizmy hoci sú vysoko efektívny, tak nie vždy sú plne spoľahlivé a preto by ste mali zvážiť používanie Antivírus v telefóne, ktorý vás upozorní na vírusy, či malware. Rovnako tento typ aplikácií vie upozorniť i na potenciálne nebezpečné nastavenia, ktoré máte v telefóne povolené.

Neinštalujte aplikácie z iných zdrojov, ako sú oficiálne obchody

Mnohokrát si do našich telefónov nahráme vírus i sami ako súčasť nejakého iného softvéru. Najčastejšie sa to deje v prípadoch, ak inštalujeme do telefónov aplikácie z iných zdrojov, ako sú oficiálne obchody s aplikáciami ako je napríklad obchod Google Play. To je jeden z dôvodov, prečo by sme sa mali neznámym a menej dôveryhodným zdrojom aplikácií vyhýbať.

Pozor na aktualizácie a silné heslá

Pravidelná aktualizácia operačného systému a mobilných aplikácií by mala byť samozrejmosťou pre každého vlastníka smartfónu. Vedeli ste, že môžete všetky svoje aplikácie aktualizovať prostredníctvom obchodu Google Play? Stačí si otvoriť obchod a kliknúť na ikonu vášho profilu a následne vybrať možnosť Správa aplikácií a zariadení. Následne vyberte možnosť „K dispozícii sú aktualizácie“ a aktualizujte aplikácie.

Aktualizacia aplikacii Google Play
Zdroj: Vosveteit.sk

V prípade aktualizácie operačného systému si otvorte nastavenia smartfónu a potom sekciu O telefóne.

Ďalšiu vhodnú ochranu pri pripájaní sa na internet z mobilného zariadenia predstavuje aj VPN – virtual private network (virtuálna privátna sieť). Vaše dáta sú vtedy posielané zabezpečenou cestou. Efektívnou ochranou je aj používanie silných hesiel. To znamená, že heslo nie je meno vášho domáceho miláčika alebo dátum narodenia, ale slovo s 8 až 16 alebo viac znakmi, ktoré obsahuje aj veľké písmená, číslice a symboly ako otáznik alebo výkričník.

Používajte extra ochranu, ktorú ponúka váš prehliadač

Väčšina z nás používa internetový prehliadač Chrome. Vedeli ste však, že prehliadač ponúka i extra ochranu pred škodlivými stránkami a softvérom? Táto funkcia je predvolene vypnutou. Zapnúť ju môžete potom ako kliknite na tri zvislé bodky a otvoríte si nastavenia prehliadača. Následne otvorte ponuku Ochrana súkromia a zabezpečenia kde vyberte možnosť Bezpečné prehliadanie a zapnite funkcia Rozšírená ochrana.

Prehliadač vás následne upozorní na to, že navštevujete potenciálne nebezpečnú internetovú stránku, alebo že sťahujete potenciálne nebezpečný softvér. Treba mať však stále na pamäti, že nejde o dokonalú ochranu, ale iba o nástroj, ktorý prináša extra ochranu pred škodlivými stránkami a nebezpečným softvérom.

Používajte funkciu dvojfaktorovej autentifikácie

Dnes mnohé aplikácie pristupujú k širokej škále povolení. Medzi nebezpečné povolenia patria najmä tie, ktoré sú schopné čítať obsah telefónu vrátane notifikácií a SMS správ. Preto sa vo všeobecnosti odporúča využívať naprieč rôznymi službami, napríklad bankovými aplikáciami funkciu dvojfaktorovej autentifikácie. V ideálnych podmienkach by malo ísť o biometrické overenie, teda sken tváre, alebo odtlačok prsta. Rovnako sa neodporúča, aby aplikácie, ktorým nedôverujete, mali prístup k správam a notifikáciám. Dôvodom je, že vám môžu vidieť obsah overovacích správ a tak vás potenciálne prihlásiť i k odberu prémiových služieb bez toho, aby ste o tom vedeli. V prípade, ak by ste sa chceli pozrieť, ku akým povoleniam pristupujú aplikácie, tak na neprehliadnite sekciu Správa aplikácií vo vašom telefóne, v rámci ktorej nájdete o Správcu povolení. Odporúčame vám pozrieť najmä aplikácie, ktoré pristupujú s SMS správam.

Aplikacie s pristupom k SMS spravam
Google Chrome_funkcia rozsirena ochrana_1

Aké sú najčastejšie príznaky toho, že v mobile máte vírus?

Medzi najčastejšie príznaky značiace, že v telefóne môžete mať vírus patria nasledovné problémy: ak vám telefón nefunguje tak svižne, ako niekoľko dní dozadu. Ďalej častým príznakom je i prehrievanie batérie, či jej rýchlejšie vybíjanie bez toho, aby bol na to nejaký dôvod. Rovnako by ste mali zbystrieť i v situáciách, kedy dostávate často spamové SMS správy, alebo vám v telefóne vyskakuje reklama na miestach, kde doposiaľ nebola. Tak isto ak zaevidujete v smartfóne nové aplikácie, ktoré ste neinštalovali, tak nie všetko je v poriadku.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre