Ako vyzeral Mars v minulosti? Nový model naznačuje nezvyčajnú kombináciu

Čo sa týka minulosti červenej planéty, dlhú dobu proti sebe stáli dve vedecké teórie. Ktorá je správna?

Ako vyzeral Mars v minulosti?
Zdroj: NASA, ESA, USGS

Mars je naozaj záhadnou planétou. Dnešné pozorovania prostredníctvom roverov, či satelitov naznačujú, že kedysi dávno bolo na planéte veľa vody. To znamená, že planéta mohla byť teplejšou, no to je v rozpore s ďalšími dôkazmi. Tie naznačujú, že Mars bol vždy chladnejšou planétou, píše portál IFL Science.

Tieto dve vedecké teórie stoja často proti sebe, no najnovší výskum naznačuje, že by mohli byť obidve pravdivé. Je teda možné, že v minulosti bol Mars mrazivým svetom, na ktorom existovala aj voda v kvapalnom skupenstve. Toto tvrdenie podporuje model, ktorý mal vysvetliť zvláštne regióny nachádzajúce sa na červenej planéte. Model má ale náročnú úlohu vysvetliť existenciu oceánov spolu s ľadovými regiónmi.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vedci venujúci sa červenej planéte, našli dôkazy o obrovských vlnách tsunami, ktoré otriasali povrchom planéty. Ak by ale boli v minulosti oceány Marsu zamrznuté, tsunami by nemohli vzniknúť. Teplejšie podnebie by zároveň naznačovalo zrážky. Tím vedcov využil pokročilé modely na to, aby zistil ako vlastne Mars v minulosti vyzeral. Ich výskum viedol k teórii, že voda mohla na planéte existovať aj v prípade teplôt pod nulou.

Pred troma miliardami rokov teda existovali na Marse obrovské ľadovce, ktoré prevládali na južnej pologuli. Ľadovce sa spájali s oceánom a v tomto regióne nastávalo najviac zrážok. Teplota vody na hladine mala podľa simulácie 4.5 °C, čo je dosť na to, aby voda ostala v kvapalnom skupenstve. Ako je to ale možné? Kľúčom bola atmosféra Marsu.

Voda aj napriek mrazivým teplotám

Dnes má červená planéta atmosféru s hustotou približne 1% v porovnaní s našou planétou. Pred troma miliardami rokov bola atmosféra Marsu rovnaká ako dnešná atmosféra Zeme. Jediný rozdiel bol v tom, že bola z 10% tvorená vodíkom a zvyšok tvoril oxid uhličitý. Za takýchto podmienok by na povrchu planéty mohla existovať voda v kvapalnom skupenstve.

Dôkazy naznačujú, že v minulosti bola atmosféra planéty skutočne hustejšia než dnes. Postupom času ale planéta svoju atmosféru stratila kvôli nepretržitému bombardovaniu zo strany solárneho vetra. Keď sa atmosféra planéty stratila, voda sa buď vyparila, alebo zašla pod povrch. Niektoré teórie tvrdia, že spolu s vodou sa pod zem mohol uchýliť aj život, ak na planéte existoval. Iné teórie naopak tvrdia, že sa organizmy mohli prispôsobiť drsnejšiemu podnebiu. Momentálne sa na povrchu červenej planéty nachádza rover Perseverance, ktorý po stopách života pátra.

Nový model, ktorý opisuje Mars ako ľadový svet, ktorý aj napriek zlým podmienkam mal oceán, je pre vedcov lákavý. Vďaka nemu si môžu vysvetliť zložitú evolúciu planéty, no zatiaľ ho ešte nemôžu brať ako 100% presný. Na to budú potrebné ďalšie vedecké výskumy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre